Osteoporoza to jedna z najbardziej niebezpiecznych chorób towarzyszących menopauzie. Polega na stopniowym odwapnianiu kości i osłabianiu ich struktury, w wyniku czego dochodzi do skomplikowanych złamań.
Geny a osteoporoza
Bardzo ważną przyczyną powstawania osteoporozy są uwarunkowania genetyczne. Skłonność do rozwinięcia się choroby jest dziedziczna, podobnie jak budowa szkieletu, jego cechy i właściwości.
Dieta a osteoporoza
Do powstania osteoporozy przyczynia się zła dieta: uboga w wapń i białko, o małej ilości witamin: D, K i C. Złe nawyki żywieniowe mają bardzo duży wpływ na niedobory wapnia w organizmie i mogą przyspieszyć rozwój osteoporozy.
Używki a osteoporoza
Nadużywanie alkoholu oraz palenie papierosów – zwłaszcza w młodym wieku – ma zły wpływ na gospodarkę wapniowo-fosforanową i osłabia kości. Także picie w dużych ilościach mocnej kawy oraz napojów gazowanych (zwłaszcza coli) ma negatywny wpływ na szkielet.
Inne choroby a osteoporoza
Do rozwoju osteoporozy dochodzi także na tle różnych chorób lub przyjmowania niektórych leków. Dotyczy to zwłaszcza chorób przewlekłych, m.in:
- niewydolności nerek
- zaburzenia trawienia i wchłaniania
- reumatoidalnego zapalenia stawów
- zespołu Cushinga
M. Witczak