Zrosty pooperacyjne mogą pojawiać się nawet w przypadku 90% operowanych pacjentów. Najczęściej występują w przypadku kobiet – po zabiegach ginekologicznych. Jest to przypadłość stosunkowo trudna w leczeniu, natomiast brak odpowiednich form leczenia skutkować może kłopotami zdrowotnymi, takimi jak niedrożność jelit lub też zaburzenia płodności.
W jaki sposób powstają zrosty pooperacyjne?
Do powstawania zrostów pooperacyjnych dochodzi w przypadku nieprawidłowego łączenia się tkanek, pomiędzy którymi tworzą się włókniste zbliznowacenia. Wynika to z tego, że podczas zabiegu chirurgicznego naruszona zostaje ciągłość tkanek. Niezależnie od tego czy zabieg obejmował preparowanie jamy brzusznej czy też usunięcie całości lub też fragmentu narządu – po wszystkich zabiegach operacyjnych tworzą się blizny, co jest zupełnie normalnym zjawiskiem. Natomiast w przypadku, kiedy tkanki zaczynają zrastać się nieprawidłowo, czyli patologicznie, pojawiają się natychmiast zrosty. Co więcej, powstawać one mogą nawet już po trzech godzinach od zakończenia zabiegu operacyjnego. Dlatego już przed zabiegiem warto zaopatrzyć się w hylobarrier gel-endo przeciw zrostom.
Pojawienie się zrostów prowadzić może do wielu dokuczliwych dolegliwości. W szczególności są to:
- tępe oraz bardzo uciążliwe bóle podbrzusza oraz śródbrzusza,
- uczucie napięcia i rozpierania,
- bolesne i często pojawiające się wzdęcia.
Zrosty są bardzo trudne do leczenia. Co więcej, nierzadko dochodzi do sytuacji, kiedy pomimo braku jakichkolwiek objawów klinicznych – zrosty mimo to wystąpiły. Jednym z najgroźniejszych powikłań w przypadku choroby zrostowej jest niedrożność jelit, a w szczególności jelita cienkiego. W skrajnych przypadkach konieczna jest ponowna operacja, aby uwolnić zrosty. Jednak tego typu operacje są bardzo ryzykowne – mogą grozić zgonem pacjenta lub zwężeniem jelita.
Zapobieganie powstawaniu zrostów
Niestety najczęściej w Polsce nie stosuje się profilaktyki przeciwzrostowej, która jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów na zmniejszenie ryzyka powstania tej właśnie dolegliwości. Zapobieganie zrostom może być realizowane na wiele sposobów. Przede wszystkim konieczne jest dobranie odpowiedniej techniki podczas operacji. Zrosty znacznie częściej pojawiają się w przypadku zabiegów operacyjnych wykonywanych w sposób tradycyjny. Natomiast zabiegi laparoskopowe są obarczone mniejszym ryzykiem zrostów.
Istotnym elementem jest również zastosowanie w czasie operacji substancji, a także metod barierowych, które mogą zapobiegać pojawianiu się groźnych zrostów. Jednym z najbardziej popularnych środków jest kwas hialuronowy. Warto zamówić hylobarrier gel-endo przeciw zrostom. Kwas hialuronowy jest skuteczną substancją stosowaną w prewencji zrostów, zarówno w ginekologii, jak i chirurgii. Jest także związany z bardzo wysokim w bezpieczeństwem podczas stosowania. Bardzo gęsty i sterylny żel nakładany jest w miejscu nacięcia operacyjnego, aby dzięki temu kontrolować sposób zrastania się tkanek. Profilaktyka przeciwzrostowa jest polecana dla wszystkich pacjentów, niezależnie od charakteru zabiegu chirurgicznego, jednak w szczególności kobietom w czasie zabiegów ginekologicznych.