przyczyny-reumatyzmu

Najczęściej mówiąc reumatyzm myślimy o reumatoidalnym zapaleniu stawów. Jest to choroba objawiająca się obrzękiem oraz bólem jednego (bądź kilku) stawów, porannymi sztywnieniami. Z czasem dolegliwości rozprzestrzeniają się i nasilają.

Pierwszymi symptomami reumatyzmu są: bóle stawów i mięśni, stany podgorączkowe, zmęczenie, spadek wagi, brak apetytu. Typowym objawem są również guzki reumatoidalne występujące w tkance podskórnej. Wszystko to ma źródła w rozwijającym się stanie zapalnym.

Geneza reumatoidalnego zapalenia stawów tkwi w zaburzeniach układu autoimmunologicznego. Układ odpornościowy zaczyna bowiem niszczyć nie tylko szkodliwe bakterie, ale także własne tkanki.

Limfocyty powodują uszkodzenia błony maziowej w stawach – a te „reagują” właśnie stanem zapalnym.
Jakie są jednak przyczyny tych zaburzeń? Niestety – tutaj trudno jest wskazać jeden czynnik.

Schorzenie często ma podłoże genetyczne. Może być również wywołane urazami, przeciążeniami stawów, wadami postawy, ale także czynnikami hormonalnymi oraz niehigienicznym trybem życia. Dowiedziono, że zarówno nadwaga, jak i brak ruchu, palenie papierosów przyczyniają się do występowania reumatoidalnego zapalenia stawów.

Wedle naukowców, reumatyzm częściej atakuje kobiety, nie jest jednak prawdą, że cierpią na niego głównie ludzie starsi. Do rozwoju choroby może się przyczynić również długotrwały stres i napięcie, a także duży wysiłek fizyczny.

Redakcja