Reumatyzm to popularna nazwa choroby stawów i kości, pod którą kryje się nawet kilkaset różnych schorzeń. Dolegliwości związane ze stawami są dziś tak powszechne, że zostały nazwane chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Jakie są przyczyny powstawania reumatyzmu?
Przyczyny reumatoidalnego zapalenia stawów
Przyczyny jednej z najczęstszych chorób reumatycznych, reumatoidalnego zapalenia stawów dotyczą zaburzeń w funkcjonowaniu układu immunologicznego człowieka. Komórki układu odpornościowego atakują błonę maziową znajdująca się w stawach. W wyniku tego powstają stany zapalne stawów, występują opuchlizny i silne bóle. Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba autoimmunologiczna, co oznacza, że organizm atakuje sam siebie. Jej dokładne przyczyny nie są znane, ale szacuje się, że są związane z zakażeniami wirusowymi lub czynnikami genetycznymi.
Odkrycie przyczyny konkretnej choroby reumatycznej pozwala dobrać odpowiednie leczenie i skuteczniej walczyć z objawami choroby. Niestety, nie zawsze da się dociec co jest przyczyną bólów reumatycznych.
M. Witczak