przesilenie wiosenne

Choć rodząca się do życia przyroda wprawia nas w dobry humor, początek wiosny dla wielu osób bywa niezwykle trudnym okresem. Odczuwamy zmęczenie, znużenie, problemy z koncentracją i senność. Wyżej wspomniane dolegliwości to objawy przesilenia wiosennego, które utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jak je złagodzić i przygotować organizm na nadchodzące lato?

Przesilenie wiosenne stanowi poniekąd pamiątkę po zimie, podczas której mamy ograniczony dostęp do świeżych owoców i warzyw, a tym samym do cennych witamin i minerałów. Ich niedobór wpływa negatywnie na nasze samopoczucie i zdrowie. Choć mogłoby się wydawać, że w celu zaspokojenia zapotrzebowania organizmu  na witaminy i minerały wystarczy spożywać przetwory owocowo-warzywne, w rzeczywistości zarówno kiszonki, jak i  konserwy warzywne charakteryzują się obniżoną zawartością cennych składników odżywczych.  Np. zawartość witaminy C w przypadku ananasa z puszki  jest dużo mniejsza niż w świeżo obranym owocu, ponieważ kwas askorbinowy utlenia się w wyniku kontaktu z metalami.  Z kolei mrożone owoce i warzywa wskutek przechowywania w niskiej temperaturze tracą sporą ilość witamin

Krok 1. DIETA – Czy warto jeść nowalijki?

Mogłoby się wydawać, że wraz z nadejściem wiosny problem z dostępem do świeżych owoców i warzyw ulega rozwiązaniu. Na bazarkach już można spotkać nowalijki. Choć sałaty, rzodkiewki czy ogórki ze szklarni charakteryzują się porównywalną zawartością substancji odżywczych jak warzywa, które niebawem wyrosną w przydomowych ogródkach, ich spożywanie od lat budzi ogromne kontrowersje.  Niestety, nowalijki dostępne na rynku bardzo często są przenawożone. Rośliny  do prawidłowego rozwoju potrzebują światła, tlenu i składników mineralnych. Niestety, na przełomie zimy i wiosny do szklarni dociera tylko niewielka część promieniowania słonecznego,  przez co warzywa rosną w ciemnościach i pobierają z podłoża niedostateczną ilość azotu. Niedobór tego składnika sprawia, iż rośliny stają się karłowate, toteż właściciele upraw w celu zwiększenia poboru azotu zaczęli dodawać do podłoża większe ilości nawozów.  Niestety, rośliny nie przyswajają tylko tyle azotu, ile w rzeczywistości potrzebują, w związku z tym jego nadmiar odkłada się w zewnętrznych liściach oraz korzeniach.

Krok 2. WITAMINY – Jak niedobór substancji odżywczych wpływa na urodę?

Niedobór witamin i minerałów wpływa negatywnie zarówno na nasze samopoczucie, jak i wygląd zewnętrzny.  Wraz z nadejściem wiosny wiele kobiet boryka się z nadmiernym wypadaniem włosów, duży problem stanowią też łamliwe paznokcie oraz ziemista cera.  Długie, zimowe wieczory nie sprzyjają aktywności fizycznej i zdrowemu odżywianiu, w związku z tym zima nierzadko pozostawia po sobie pamiątkę w postaci dodatkowych kilogramów, których chcemy pozbyć się przed wyjazdem na upragniony urlop.  Jak poprawić swoje samopoczucie i przygotować ciało na plażę, kiedy w sklepach wciąż brakuje świeżych owoców i warzyw, a nowalijki nierzadko są przenawożone?  W celu zaspokojenia zapotrzebowania organizmu na witaminy oraz minerały warto zastanowić się nad przyjmowaniem suplementów diety.

Krok 3. ODCHUDZANIE – Jak odzyskać szczupłą sylwetkę przez wyjazdem na urlop?

Zima to czas, który sprzyja przybieraniu na wadze. W długie i mroźne wieczory najchętniej wybieramy bierną formę wypoczynku i dostarczamy sobie endorfin, jedząc czekoladę oraz inne słodkie desery. Niestety, połączenie wysokokalorycznych przekąsek ze znikomą aktywnością fizyczną skutkuje wzrostem masy ciała. W odzyskaniu szczupłej sylwetki przed nadejściem lata pomoże nam ruch oraz zbilansowana dieta, w której nie może zabraknąć produktów bogatych w chrom, czyli składnik mineralny zaliczany do mikroelementów. Znajdziemy go m.in. w jajkach, jabłkach, pełnoziarnistym pieczywie, zielonym groszku, brokułach i kiełkach pszenicy. Chrom odgrywa kluczową rolę w walce ze zbędnymi kilogramami, ponieważ  hamuje wilczy apetyt i pomaga utrzymać prawidłowe stężenie glukozy we krwi.  Ponadto reguluje metabolizm węglowodanów, białek i tłuszczów. Niedobór chromu prowadzi do bólów głowy, rozdrażnienia, stanów lękowych, uczucia zmęczenia i wilczego apetytu, co sprzyja odkładaniu tkanki tłuszczowej.   Choć do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu niezbędne są niewielkie ilości chromu, nasza dieta nie zawsze zaspokaja zapotrzebowanie na ten składnik.  W takiej sytuacji pomocne mogą okazać się suplementy diety.

Krok 4. URODA – Przywracamy zdrowy wygląd skórze, włosom i paznokciom

Wraz z nadejściem wiosny wiele kobiet z przykrością odkrywa, że stan ich cery, włosów i paznokci daleki jest od ideału.  Warto pamiętać, że  nawet najlepszy krem odżywczy nie przywróci naszej skórze zdrowego odcienia i blasku, jeśli w naszej diecie zabraknie pewnych składników odżywczych. Cynk i selen to dwa pierwiastki, które wywierają ogromny wpływ  na stan naszej cery, włosów i paznokci. W jakich produktach znajdziemy te mikroelementy i jak rozpoznać, że borykamy się z ich niedoborem?

Cynk i selen  – sprzymierzeńcy kobiet dbających o siebie

Cynk to pierwiastek, który w organizmie pełni szereg istotnych funkcji.  Wiele kobiet boryka się z jego niedoborem, ponieważ ten mikroelement występuje w produktach, które spożywamy zbyt rzadko i w niewielkich ilościach.  Znajdziemy go między innymi w małżach, ostrygach, migdałach, ziełamliwe paznokcielonym groszku, gorzkiej czekoladzie, kaszy gryczanej, wątróbce wieprzowej i  tłustym serze ementaler. Gdy nie zaspokajamy zapotrzebowania organizmu na cynk, pojawia się uczucie zmęczenia, problemy z koncentracją, nadmiernym wypadaniem włosów i zwiększoną łamliwością paznokci.

Choć selen jest pierwiastkiem, który w organizmie występuje w ilościach śladowych, jego niedobór ma daleko idące konsekwencje. Pierwiastek ten uczestniczy w syntezie ważnego enzymu chroniącego komórki przed działaniem wolnych rodników, wspomaga też naszą odporność, zapobiega miażdżycy, dodaje energii oraz wzmacnia skórę, włosy i paznokcie. W celu zaspokojenia zapotrzebowania organizmu na selen należy jeść orzechy, nasiona słonecznika, owoce morza, ryby, groch, fasolę, brukselkę i brokuły.  Niestety, nawet osoby, które spożywają spore ilości ryb  i warzyw kapustnych, są narażone na niedobór selenu.  Pierwiastek ten staje się bezużyteczny wskutek połączenia z cukrami prostymi. Z kolei witamina C obecna w owocach cytrusowych, malinach i zielonej natce pietruszki  zmniejsza wchłanianie selenu. Przeciwne działanie wykazuje witamina E, która poprawia przyswajalność tego pierwiastka.

Suplementy diety pomogą ci przygotować ciało na lato!

Przed nadejściem lata pragniesz pozbyć się zbędnych kilogramów, poprawić stan cery, włosów i paznokci? Musisz zadbać o zdrową, zbilansowaną dietę bogatą w produkty zawierające cynk, selen i chrom. Warto pomyśleć też o odpowiedniej suplementacji. Nie musisz przyjmować kilku różnych produktówSuplement diety Harmonella®  zawiera cynk, chrom i selen, czyli składniki  mineralne pomocne dla kobiet, które pragną przygotować swoje ciało na nadejście lata.

suplement diety Harmonella

Harmonella® to produkt, który powstał z myślą o kobietach, które pragną cieszyć się zdrowiem, szczupłą sylwetką oraz dobrym stanem skóry, włosów i paznokci.  Stanowi on źródło cennych składników odżywczych, których niedobór w połączeniu ze stresem, przemęczeniem, mało zróżnicowaną dietą i stosowaniem środków hormonalnych może obciążać wątrobę, zaburzać metabolizm i wpływać negatywnie na urodę. Suplement diety Harmonella® dzięki zawartości chromu, cynku i selenu pozwala przygotować ciało na nadejście lata. Chrom reguluje przemianę materii i hamuje wilczy głód, w związku z tym uchodzi za sprzymierzeńca kobiet, które po zimie pragną odzyskać smukłą sylwetkę. Z kolei cynk i selen pozwalają przywrócić zdrowy wygląd skórze, włosom i paznokciom.   Produkt ten warto stosować niezależnie od pory roku ze względu na obecność oleuropeiny, związku zaliczanego do polifenoli, który chroni lipidy obecne we krwi przed uszkodzeniem oksydacyjnym i tym samym przed zatykaniem naczyń krwionośnych.  Z kolei witamina B1 zawarta w suplemencie diety Harmonella® zapewnia prawidłowe funkcjonowanie serca, a cholina chroni wątrobę, którą obciążamy m.in. wskutek stosowania antykoncepcji hormonalnej i hormonalnej terapii zastępczej. Ponadto kwas foliowy w połączeniu z witaminą B6 pozwala cieszyć się dobrym samopoczuciem i redukuje uczucie zmęczenia, które szczególnie mocno doskwiera nam podczas wiosennego przesilenia.


Dodatkowe informacje nt. właściwości składników Harmonella® znajdziesz na stronie internetowej www.harmonella.info

Tekst sponsorowany