Zwierzęta to dla wielu z nas członkowie rodziny, bardzo je kochamy, poświęcamy im sporo uwagi. Nie żałujemy pieniędzy na swoich pupili. Jaka jest miłość do zwierząt? O czym warto pamiętać, aby nie uszczęśliwiać zwierzaka na siłę?
Co mówi o tobie miłość do zwierząt?
Przed nami Walentynki, czyli święto miłości, ta niejedno ma imię. Kochać możemy swoich przyjaciół, partnera, zwierzęta, naturę, rodziców oraz wujostwo. Warto przyjrzeć się miłości do zwierząt. Wiele z nas ma w domu jednego lub kilku pupili. Najczęściej wybieramy psy i koty. Właściciele papug znajdują się na trzecim miejscu pod względem liczebności w naszym kraju. Podobno to, jakimi zwierzętami się otaczamy, mówi wiele o naszym charakterze. Osoby wierne, szczere i prostolinijne wybierają psy. Natomiast ludzie, którzy kroczą własnymi ścieżkami, chętniej stawiają na koty. Właściciele papug cenią sobie wolność i barwne życie.
Czy zwierzęta kochają ludzi?
Miłość do zwierząt jest nieco inna niż do drugiego człowieka. To my odpowiadamy za naszych pupili, więc w pewnym stopniu dochodzi tutaj do zachwiania równowagi. Niemniej zwierzęta są też zdolne do miłości. Najlepiej widać to po psach, które szczerze radują się na widok swojej pani czy pana. Papugi też są bardzo plastyczne. Potrafią nawoływać swojego właściciela, przytulać się do niego, czyścić mu włosy z pełnym oddaniem, uśmiechać się do niego.
Jak dbać o dobro zwierząt?
Człowiek odpowiada za dobrostan swoich zwierząt. Niestety, pod tym względem dość mocno się różnimy. Na wsi dobrostan psa jest postrzegany jako wypuszczanie go luzem na spacer. W mieście taka praktyka spotyka się z ogromnym potępieniem, ponieważ ludzie są bardziej świadomi czyhających zagrożeń w postaci ruchu samochodowego czy rozsypanych trutek na szczury.
Jak stawiać granice swoim pupilom?
Kochając psa czy kota, staramy się zaspokoić jego potrzeby. Jednak te trzeba umieć racjonalnie wybierać. Nie możemy pozwolić na to, aby nasz pies biegał za dzikimi zwierzętami i je terroryzował. Powinniśmy natomiast zapewnić mu długie spacery, dobrą opiekę weterynaryjną, żywność skrojoną na miarę jego potrzeb. Jest to szczególnie ważne, gdy zwierzę choruje np. na wątrobę czy nerki.
Wyrażanie miłości może nie spodobać się naszemu pupilowi
Bardzo często sposób, w jaki wyrażamy swoją miłość, nie podoba się naszemu pupilowi. Bierzmy pod uwagę, że nie każdy pies lubi być przytulany. Niektóre nie przepadają za tą formą pieszczot. To my ludzie przywykliśmy do tego sposobu okazywania czułości. Tymczasem psa bardziej usatysfakcjonuje zabawka z piłką, którą mu rzucamy.
Ubranka dla zwierząt rzadko sprawiają im przyjemność
Miłość do psa często przybiera kuriozalne formy. Zakładamy mu ubranka, czapeczki, malujemy paznokcie etc. To nie jest dobre rozwiązanie. Większość zwierząt nie lubi chodzić w ubrankach. Ich zakładanie stanowi dla nich ogromny stres. Wszelkie płaszczyki i sweterki ograniczają psom zakres ich ruchu. W Chinach nie brakuje też miłośników papug, które zakładają nimfom (gatunkowi, który posiada stojące czupryny utworzone z piór) ozdobne kokardki, czapeczki etc. To bardzo nieprzemyślane rozwiązanie. Zwierzę może się zaplątać w takie elementy dekoracyjne, gdy będzie chciało podrapać się pazurkami po główce. Może też zjeść sporą ilość sztucznych włókien i umrzeć z powodu uszkodzenia jelit. Dlatego nie przenoś każdej formy czułości bezpośrednio na zwierzę, które kochasz. Przyznaj mu prawo do indywidualizmu oraz odmiennych potrzeb.