kim-sa-amazonki

W okresie menopauzy wzrasta ryzyko zachorowania na nowotwory piersi, które nie wykryte na czas kończą się mastektomią. Usunięcie piersi jest dla kobiet traumatycznym przeżyciem, dlatego po operacji potrzebują wsparcia psychicznego, motywacji, która poprawi jakość życia emocjonalnego oraz wpłynie na ułatwienie podejmowania decyzji osobistych.

Amazonki to stowarzyszenia kobiet, którym usunięto pierś w wyniku zmian nowotworowych. Klub Amazonek znajduje się w wielu, nawet małych miejscowościach. Jeżeli przeszłaś mastektomię i bardzo trudno przychodzi ci zaakceptowanie zmian pooperacyjnych, w klubie spotkasz kobiety, które znalazły się w podobnej sytuacji.

Utrata piersi to okaleczenie nie tylko fizyczne ale i psychologiczne. Biust to atrybut kobiecości, atrakcyjności i seksapilu, dlatego niełatwo pogodzić się z jego utratą. Niektóre kobiety po operacji zamykają się w sobie i nie chcą rozmawiać w nadziei, że przemilczenie tematu zmniejszy psychiczne cierpienie. Nie potrafią z aprobatą patrzeć na odbicie swojego ciała w lustrze lub zupełnie unikają kontaktu wzrokowego z miejscem po operacji. Pustka w miejscu piersi może wywoływać lęki i strach.

Kobiety w klubach Amazonek wspierają się wzajemnie w trudnych chwilach, dzielą się własnymi przeżyciami i sposobami wyjścia z impasu. Uczą się nawzajem od siebie, jak żyć bez piersi z ciągle pięknym ciałem, pozostając atrakcyjną we własnych oczach. Dzielą się energią i wolą walki z nowotworem.

W wielu aspektach życia po mastektomii zrozumie cię tylko Amazonka, czyli kobieta taka jak ty. Członkinie stowarzyszenia biorą aktywny udział w życiu oddziałów onkologicznych. Jako wolontariuszki, już w pierwszych momentach po operacji starają się udzielić pocieszenia i zrozumienia. Stają się nadzieją oraz żywym dowodem na to, że raka można pokonać. Uświadamiają ‘nowicjuszkom’, że przegrana bitwa o pierś, to często wygrana wojna o długie lata życia, w którym doświadczą jeszcze wiele szczęścia i uśmiechu.

Z walki o życie wychodzą silniejsze i paradoksalnie otwierają się na zupełnie nowe doświadczenia. Pomoc Amazonek w powrocie do zdrowia i w walce z chorobą jest nieoceniona, jednak ile to kosztuje siły, strachu i bólu – wiedzą tylko same zainteresowane. Dlatego jeszcze raz przypominamy o profilaktyce oraz naszej akcji Mammografia to tylko 15 minut.

Badajmy się!

Kanka