Wiele kobiet obawia się przekwitania. Choć menopauza nie jest chorobą, objawy, jakiej jej towarzyszą, czasem wymagają interwencji lekarza. W jaki sposób można wyeliminować uciążliwe dolegliwości?
Menopauza jest etapem w życiu kobiety, który stanowi swoisty pomost między wiekiem prokreacyjnym a początkiem starzenia się. Przekwitanie wiąże się z wygasaniem czynności jajników, które wytwarzają komórki jajowe oraz produkują żeńskie hormony płciowe.
Menopauza – zmiany hormonalne
U kobiet, które przechodzą menopauzę, spada stężenie hormonów płciowych. Początkowo zmniejsza się poziom progesteronu, później ustaje synteza estrogenów – najważniejszych hormonów kobiecych.
Estrogeny a samopoczucie kobiet
Spadek stężenia estrogenów odbija się negatywnie na samopoczuciu kobiet. Wśród dolegliwości towarzyszących menopauzie wyróżniamy objawy psychiczne i fizyczne. Zdarza się, iż symptomy przekwitania utrudniają normalne funkcjonowanie.
Psychiczne objawy menopauzy
Przeprowadzone badania wykazały, że kobiety, które przechodzą menopauzę, często cierpią z powodu łagodnych stanów depresyjnych. Wiele pań boryka się z ogólnym rozdrażnieniem i huśtawką nastrojów. Niektóre kobiety podczas przekwitania skarżą się na kłopoty z pamięcią, uczucie zmęczenia, trudności z koncentracją i stany lękowe. Psychiczne objawy menopauzy często odbijają się negatywnie na relacjach rodzinnych i towarzyskich.
Milena L.