psychiczne-nastepstwa-mastektomii

Mastektomia wpływa na kobiety pod wieloma względami. Zmienia nie tylko ciało, ale także psychikę. Po zabiegu wiele kobiet odczuwa wstyd, ma obniżone poczucie wartości i kobiecości, zaburzony obraz własnego ciała oraz popada w depresję.

Życie po mastektomii

Mastektomia to najlepsza broń przeciwko rakowi piersi – chorobie, na którą co roku umiera nawet 4 tysiące Polek. Badania pokazują, że Amazonki, czyli kobiety, które przeszły mastektomię, są zadowolone z jej efektów i w razie potrzeby zdecydowałyby się na nią raz jeszcze. Jednak zanim to przyznają, z reguły mija bardzo wiele czasu.

Według statystyk nawet do 10 lat po zabiegu, kobiety mogą odczuwać psychiczne następstwa mastektomii. Kondycja psychiczna pacjentek może pogarszać się z miesiąca na miesiąc, dlatego tak ważne jest natychmiastowe wprowadzenie rehabilitacji i wsparcie najbliższych, a także pomoc psychologiczna.

Obraz własnego ciała

Mastektomia to ogromne przeżycie psychiczne i emocjonalne dla kobiet w każdym wieku. Zarówno trzydziestolatki, jak i pięćdziesięciolatki, w równym stopniu są zagrożone obniżeniem poczucia własnej wartości i załamaniem z powodu zmiany wyglądu własnego ciała.

Kobiety po mastektomii często przestają wierzyć w siebie, czują się mniej atrakcyjne i zupełnie tracą zainteresowanie seksem. Utrata piersi sprawia, że wręcz przestają czuć się w pełni kobietami, nie akceptują swojego ciała – a co za tym idzie, stają się oziębłe i spada ich libido.

M. Witczak