psychika-dziecka-w-jego-rysunkach

Bycie babcią to wielka radość, ale i trudność. Z jednej strony chcesz brać czynny udział w procesie wychowania wnuka, z drugiej – nie chcesz być natrętna i przeszkadzać w tym jego rodzicom. Masz jednak możliwość sprawdzania, co mu w duszy gra: poprzez oglądanie jego rysunków.

Za każdym razem, kiedy dziecko coś rysuje, analizuje się zarówno treść, jaki sposób wykonania rysunku. Zawsze mocne, gwałtowne kreski i jaskrawe barwy będą oznaczać silne emocje. Im większa jest dana postać czy element, tym ważniejsza jest dla dziecka.

Sprawdź, kogo dziecko narysuje pierwszego. To jest najważniejsza, dominująca postać w domu. Małe dzieci najczęściej najpierw rysują mamę, co jest naturalne, gdyż z nią mają największy kontakt. Jeśli jednak mama jest duża i przytłacza inne osoby na kartce, to jest znak, że dziecko może mieć z nią zbyt bliski kontakt, który niekoniecznie jest zdrowy. Może być tak, że mama jest źródłem większości konfliktów w domu.

W zdrowej rodzinie dziecko rysuje najpierw mamę, potem tatę, na końcu dzieci, zwierzęta i dalszą rodzinę. Nie przejmuj się, jeśli wnuczek zapomni o Tobie na obrazku, albo narysuje Cię na końcu – jego świat stanowią przede wszystkim rodzice i najbliższe otoczenie. Wręcz niepokojące by było, gdyby narysowało Cię pierwszą – to może oznaczać, że za bardzo chce się przypodobać otoczeniu, albo, że w domu źle się dzieje.

Im bliżej siebie są postaci na rysunku, tym silniejsze są ich relacje. Dziecko może spychać na brzeg rysunku młodsze rodzeństwo, gdy czuje ukrytą zazdrość lub agresję wobec niego. Zapytane nie przyzna się do wrogości, bo przecież tyle razy mu mówiono, że musi kochać młodszego braciszka, jednak jego rysunki powiedzą prawdę.

Jeśli postać na rysunku nie ma palców, dłoni – dziecko chce, by ta osoba przestała mu coś zabierać, robić krzywdę. Może to być braciszek niszczący zabawki, ale również kolega, który dokucza mu w przedszkolu czy szkole.

Joanna Pastuszka-Roczek