psychologia-usmiechu

Uśmiech jest najbardziej rozpoznawalym i „zaraźliwym” objawem emocji. Uśmiechamy się wszyscy, bez względu na kulturę, kolor skóry, miejsce zamieszkania. Poznaj psychologiczną moc uśmiechu!

Uśmiech na dzień dobry

Choć o wiele szybciej i łatwiej rozpoznajemy oznaki złości, to o wiele lepiej radzimy sobie z uśmiechem. Zadziwiające jest to, że żaden inny grymas twarzy nie powoduje, że mamy automatycznie ochotę zrobić to samo. Uśmiech na twarzy nieznajomego pokazuje, że nie ma on złych zamiarów, budzi w nas ufność i zainteresowanie.

Uśmiech pokonuje bariery kulturowe! Badacze emocji sprawdzili to eksperymentalnie – udawali się do różnych zakątków globu i pokazywali zdjęcia osób przedstawiających różne emocje. Uśmiechnięta buzia była wybierana najchętniej i rozpoznawana wszędzie – od najdzikszych plemion z amazońskiej dżungli, aż po najwyższe szczyty Himalajów.

Uśmiechamy się od pierwszych tygodni życia i to właśnie uśmiech jest pierwszą formą świadomej komunikacji dzieci. Co ciekawe, uśmiechają się również osoby niewidome od urodzenia, co świadczy o tym, że rodzimy się z umiejętnością uśmiechania się do innych.

Co pokazuje uśmiech

Uśmiech to przede wszystkim oznaka życzliwości, zainteresowania, radości. Bardzo łatwo jesteśmy w stanie rozpoznać, czy nie jest fałszywy – większości z nas udaje się to w mgnieniu oka, choć nie potrafimy nawet powiedzieć, skąd to wiemy.

Joanna Pastuszka-Roczek