Kupując pu-er, mamy wiele możliwości wyboru: czarna lub zielona, prasowana lub nieprasowana, kilku-, kilkunasto-, a nawet kilkudziesięcioletnia… Tak przynajmniej jest w teorii. W praktyce w Polsce bardzo trudno dostać dobrej jakości pu-er. Oto przewodnik dla wytrwałych, zdeterminowanych lub… podróżujących za granicę.
Chociaż pu-er nie jest łatwo kupić w Polsce, znane są jego właściwości zdrowotne. Zyskał sobie przydomek „mordercy tłuszczu”, bo słynie przede wszystkim z faktu, że znacząco przyspiesza metabolizm i usprawnia procesy trawienne. Dzięki temu, jest doskonałym pomocnikiem w walce z nadwagą.
Pu-er docenia się również za dużą zawartość aminokwasów i biopierwiastków, pobudzanie krążenia, obniżanie ciśnienia i poziomu cholesterolu we krwi, oczyszczanie organizmu z toksyn i zapobieganie powstawaniu wolnych rodników, odpowiedzialnych za procesy starzenia. Ta niezwykła herbata pochodzi z Chin, a specyficzny proces w jakim powstaje, pozostawał tajemnicą przez długie stulecia. Kradzież pilnie strzeżonego przepisu niegdyś karano śmiercią.
Współcześnie wiadomo już, że pu-er powstaje z liści drzewa herbacianego, tak samo jak czarna i zielona herbata. Liście poddaje się specjalnemu procesowi fermentacji a następnie długotrwałemu leżakowaniu, żeby uzyskać niezwykły smak i wyjątkowe właściwości zdrowotne tej herbaty. To jedyna herbata, która tak jak wino, zyskuje z upływem czasu.
Jak widać nawet po powyższym, pobieżnym przeglądzie właściwości pu-er, warto pić tę niezwykłą herbatę. Jeśli nie skusi nas nietypowym smakiem, to być może zdobędzie serca właściwościami zdrowotnymi.
Jak jednak znaleźć i rozpoznać herbatę dobrej jakości, dzięki której zyskamy dostęp do wszystkich dobroczynnych dla zdrowia skarbów?
Ireneusz Orzeł