Pulsoksymetr too niewielkie urządzenie, które służy do szybkiego pomiaru tętna, czy poziomu saturacji. Posiada szerokie zastosowane w diagnostyce medycznej. Od niedawna jest jednym z najbardziej pożądanych urządzeń w Polsce. Czy rzeczywiście warto dokonać jego zakupu? Czym różnią się między sobą poszczególne modele? Spróbujemy odpowiedzieć na naważniejsze pytania.
- Jak działa pulsoksymetr?
- Jakie są zalety stosowania pulsoksymetru w warunkach domowych?
- Gdzie można kupić pulsoksymetr?
Pulsoksymetr pomaga przy diagnozowaniu pacjentów z problemami układu oddechowego, układu krążenia, a nawet cukrzycy. Urządzenie mierzy pacjentowi tętno, inaczej nazywane pulsem oraz saturację będącą stopieniem nasycenia hemoglobiny tlenem.
Jak działa pulsoksymetr?
To medyczne urządzenie monitoruje tętno i saturację oraz zapisuje wyniki. Należy do grupy podstawowych narzędzi medycznych. Może być używane nie tylko w szpitalach i przychodniach, ale także w warunkach domowych.
Z technicznego punktu widzenia pulsoksymetr to połączenie oksymetru i pulsometru. Ten pierwszy odpowiada za pomiar pochłaniania promieniowania przez pulsującą krew tętniczą i oblicza stopień nasycenia hemoglobiny tlenem. Sam pulsometr dokonuje jedynie pomiaru pulsu.
Jakie są zalety stosowania pulsoksymetru w warunkach domowych?
Używanie pulsoksymetru w warunkach domowych jest dopuszczalne w sytuacji, gdy ktoś jest pacjentem ze zdiagnozowaną niewydolnością oddechową. Taka sytuacja występuje, gdy pacjent cierpi na:
- obturacyjną chorobę płuc
- mukowiscydozę
- przewlekłą niewydolność oddechową
- stale nawracające choroby układu oddechowego
- gruźlicę
- cukrzycę
- choroby serca
- choroby układu krążenia takie jak nadciśnienie
Co ciekawe zaleca się stosowanie pulsoksymetru u osób nałogowo palących papierosy, ponieważ palacze często maja obniżoną saturację. Pulsoksymetr stosuje się także u osób zdrowych, ale wykonujących bardzo duży wysiłek fizyczny, na przykład u sportowców. Z pewnością stosowanie pulsoksymetru w domu ma tę zaletę, że pacjent cierpiący na niewydolność oddechową może monitorować swój stan zdrowia i odpowiednio wcześnie zaalarmować niezbędne służby. Najnowocześniejsze modele posiadają funkcję przesyłania wyników aktualnych pomiarów do innego urządzenia. Dzięki temu lekarz bardzo szybko dostaje informację o złym stanie pacjenta. Ponadto pulsoksymetry ostrzegają przed niedotlenieniem na poziomie 94%.
Gdzie można kupić pulsoksymetr?
Mimo że pulsoksymetr jest urządzeniem przede wszystkim stosowanym w szpitalach i innych placówkach medycznych, to bez przeszkód można go kupić za pośrednictwem Internetu. Stacjonarnie pulsoksymetr zakupimy w aptekach lub sklepach ze sprzętem medycznym i rehabilitacyjnym. Wyróżniamy dwa typy tych urządzeń – pulsoksymetry zakładane na palec oraz stacjonarne. Modele pulsoksymetrów różnią się od siebie dodatkowymi funkcjami takimi jak wyświetlacz LED, wskaźnik naładowania baterii czy zakresem dokonywanych pomiarów. Część pulsoksymetrów dodatkowo ma w zestawie akcesoria uzupełniające takie jak: czujnik noworodkowy, czujnik z klipsem przeznaczony do dokonywania pomiarów u małych dzieci, czujnik z klipsem dla osób dorosłych. Ponadto każde takie urządzenie ma w zestawie dedykowaną do niego ładowarkę.
Ceny tego niewielkiego urządzenia wahają się od dwustu do kilkuset złotych. Dobrze jest skonsultować zakup pulsoksymetru z lekarzem lub farmaceutą. Jeśli nie mamy takiej możliwości, należy uważnie przeczytać informację na temat danych technicznych konkretnego modelu.