pytania-ktorych-wstydzimy-sie-zadac-cz-1

Są choroby, o których nie mówi się łatwo. Dotyczą one naszej sfery intymnej, spraw związanych z kobiecymi narządami czy libido. Jednak wstyd nie powinien stać nam na przeszkodzie, gdyż nie rozmawiając o problemie tylko go pogłębiamy, a nie sprawiamy, że zniknie.

Czym jest nietrzymanie moczu?

Ntm jest statystycznie najczęstszą chorobą społeczną występującą u kobiet, odsetek kobiet doświadczających NTM jest większy niż odsetek kobiet z nadciśnieniem, depresją czy cukrzycą. Ponad 40% kobiet decyduje się na pierwszą wizytę u lekarza w sprawie NTM dopiero po upływie 5 lat od wystąpienia pierwszych objawów !

Inkontynencja towarzyszy wielu schorzeniom, które dotykają ludzi bez względu na wiek i płeć (choć statystycznie częściej kobiet niż mężczyzn). Wiązanie nietrzymania moczu wyłącznie ze starością jest stereotypem. Ciąża, cukrzyca, menopauza, osłabienie mięśni dna miednicy, infekcje, uszkodzenia mechaniczne – to jedne z najczęstszych czynników wystąpienia NTM u kobiet.
O nietrzymaniu moczu mówimy, gdy pojawi się choć parę kropli moczu, które opuściły pęcherz bez naszej woli.

Gdzie są mięśnie Kegla?

Menopauza sprzyja problemom natury intymnej, ze względu na obniżenie poziomu estrogenu, który wpływa m.in. na napięcie mięśni. Brak tego ważnego hormonu może doprowadzić do wysuszania śluzówki pochwy i rozluźnienia całego układu utrzymującego pęcherz i macicę na swoim miejscu.

Seni Lady