rak jelita grubego

Rak jelita grubego to przypadłość, która do tej pory uchodziła za chorobę ludzi po 50. roku życia.  To właśnie po przekroczeniu tej magicznej granicy  pacjentom zaleca się regularne wykonywanie kolonoskopii, która może uratować życie. Najnowsze badania naukowe wskazują jednak, iż co siódma osoba, u której zdiagnozowano raka jelita grubego, nie ukończyła 50. roku życia.  W Polsce choroba ta wyróżnia się wysoką  śmiertelnością. Każdego roku na raka jelita grubego zapada 13 tysięcy osób, z czego aż 9 tysięcy umiera.

 

Onkolodzy biją na alarm. Jeśli w najbliższym czasie nie zmienimy swoich nawyków żywieniowych, chorych na raka jelita grubego będzie przybywać. Odpowiedzialność za zaistniały stan rzeczy ponoszą nieregularne posiłki. Żyjemy w ciągłym niedoczasie, toteż jemy to, co akurat znajdzie się pod ręką – fast foody z budki naprzeciwko firmy, mrożone pierogi itp.

Rak jelita grubego wcześnie wykryty jest uleczalny

W przypadku raka jelita grubego mamy do czynienia z nowotworem złośliwym, który rozwija się w obrębie okrężnicy i odbytnicy.  Choroba ta jest uleczalna pod warunkiem, że zostanie rozpoznana we wczesnym stadium. Niestety, do onkologa bardzo często zgłaszają się osoby z zaawansowaną formą raka.   W walce z rakiem jelita grubego kluczową rolę odgrywa profilaktyka, w tym regularna kolonoskopia. Tę jednak zazwyczaj zaleca się osobom po pięćdziesiątce, które znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka. Tymczasem rak jelita grubego coraz częściej atakuje młodych ludzi.  Z badań przeprowadzonych przez doktor Samanthę Hendren wynika, że co siódmy chory nie ukończył pięćdziesiątki.

Wczesne rozpoznanie raka jelita grubego znacznie zwiększa szanse na przeżycie.  U osób dotkniętych tym nowotworem bardzo często obserwuje się problemy z wypróżnianiem. Wynikają one z ograniczenia przepływu mas kałowych, do którego przyczyniają się polipy zarastające wewnętrzny przekrój jelita grubego. Jednak nie u wszystkich chorych obserwuje się zaparcia.  Rak jelita grubego może też manifestować się przewlekłą biegunką, uczuciem zmęczenia,  wymiotami i bólami brzucha. Osoby, które zauważą u siebie krwawienie z odbytu, powinny niezwłocznie zgłosić się u lekarza w celu przeprowadzenia szczegółowej diagnostyki.

 objawy raka jelita grubego

Nowotwór jelita grubego – diagnostyka i profilaktyka

Z badań przeprowadzonych przez doktor Samanthę Hendren wynika, iż 15% chorych na raka jelita grubego nie ukończyło pięćdziesiątki.  Choć paradoksalnie osoby takie mają większe szanse na wyleczenie, w praktyce rzadko poddają się badaniom profilaktycznym i trafiają do lekarza, kiedy jest już za późno na pomoc i w grę wchodzi jedynie opieka paliatywna.

Onkolodzy zachęcają do regularnego wykonywania kolonoskopii i zmiany nawyków żywieniowych. Już niewielkie zmiany w diecie mogą znacząco ograniczyć ryzyko wystąpienia raka jelita grubego.  Warto zrezygnować z czerwonego mięsa i tłustych potraw na rzecz pieczywa pełnoziarnistego oraz owoców i warzyw. Ważne jest również regularne spożywanie posiłków. Niestety, w dzisiejszych zabieganych czasach  bardzo często jemy jeden lub dwa obfite posiłki, zamiast rozbić je na mniejsze części spożywane co kilka godzin.

Aby ustrzec się przed przedwczesną śmiercią z powodu raka jelita grubego należy wykonywać kolonoskopię co 5 lat.  Z kolei badanie kału na obecność krwi utajonej można przeprowadzać co roku, ponieważ nie jest ono inwazyjne.

Irmina Cieślik