rak-pluc-kobieca-przypadlosc

Palenie papierosów jest niezwykle zgubnym nałogiem. Rujnuje domowy budżet, jednocześnie zwiększa ryzyko rozwoju nowotworu płuc.

Krew w plwocinie
Wielu palaczy odwiedza gabinet lekarski zbyt późno. Ich niepokój zazwyczaj budzi obecność krwi w plwocinie i nawracające zapalenia oskrzeli. W przypadku zaawansowanego nowotworu płuc mamy do czynienia z chrypką, trudnościami w przełykaniu i obrzękiem twarzy.

Rak płuc – przerzuty

Z czasem pojawiają się przerzuty. W przypadku, gdy choroba atakuje nadnercza, dochodzi do zaburzeń w wydzielaniu hormonów. Z kolei przerzuty do wątroby skutkują bólem brzucha, nudnościami czy żółtaczką.

Badania profilaktyczne

Nałogowi palacze powinni regularnie wykonywać badania profilaktyczne. RTG płuc pozwala zdusić chorobę w zarodku, aczkolwiek nie zawsze odzwierciedla rzeczywistość. Czasem ognisko nowotworowe jest na tyle małe, iż nie sposób go dostrzec na zdjęciu.

Tomografia komputerowa płuc

Osoby, u których pojawiły się symptomy charakterystyczne dla zmian nowotworowych, powinny wykonać tomografię komputerową klatki piersiowej i podbrzusza. To rozwiązanie uchodzi za najskuteczniejsze badanie screeningowe. Pozwala rozpoznać chorobę w początkowym stadium. W przypadku raka czas odgrywa niezwykle istotną rolę. Jeśli stosunkowo szybko podejmiemy leczenie, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że pokonamy nowotwór.

Papierosy silnie uzależniają. Zerwanie z nałogiem stanowi nie lada wyzwanie. Warto pamiętać, iż kluczem do sukcesu jest odpowiednia motywacja. Warto sobie uświadomić, iż paląc, zwiększamy szansę, że nasze dziecko zostanie półsierotą. Jeśli chcemy wspierać je w dorosłym życiu, musimy znaleźć w sobie siłę, która pozwoli nam zerwać z nałogiem.

Irmina