rak-trzustki-profilaktyka

W przypadku raka trzustki rokowania nie są najlepsze. Co roku ta choroba zbiera śmiertelne żniwo. Jeśli nie chcemy dopuścić do jej rozwoju, powinniśmy stosować się do kilku prostych zasad.

Ciężkostrawna dieta

Tradycyjna, polska kuchnia jest niezwykle tłusta. Golonka, kotlety smażone na głębokim tłuszczu czy smalec obciążają trzustkę. Jeśli lubimy tradycyjne potrawy, nie musimy z nich rezygnować pod warunkiem, że potrafimy zachować umiar. Na kromce chleba, którą posmarowaliśmy smalcem, nie układajmy plastrów szynki.

Cukrzyca

Wśród czynników, które sprzyjają powstawaniu gruczolakoraka, wymienia się również cukrzycę i przewlekłe zapalenie trzustki.

Rak trzustki – diagnostyka

W przypadku raka trzustki mamy ogromny problem z wczesnym wykrywaniem zmian chorobowych. To schorzenie zazwyczaj atakuje znienacka. Niepokojące zmiany można dostrzec, przeprowadzając badania USG, CT, MRI. Rakowi trzustki towarzyszą niespecyficzne objawy, tj. bóle śródbrzusza i nadbrzusza oraz spadek masy ciała.

Komplet badań

Lekarz, który podejrzewa, że pacjent boryka się z rakiem trzustki, może przeprowadzić następujące badania:

  • USG połączone z biopsją
  • zdjęcie rentgenowskie i/lub tomografia komputerowa żołądka i dwunastnicy
  • badania cytologiczne wydzieliny trzustki
  • pankreatoskopię
  • ultrasonografię laparoskopową.

W związku z tym, iż rak trzustki jest niezwykle groźną chorobą, należy dołożyć wszelkich starań, aby nie dopuścić do powstania zmian nowotworowych. Jeśli zaobserwujemy u siebie niepokojące dolegliwości, powinniśmy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Irmina