reakcje-lekow-i-slonca

Każda kobieta dojrzała powinna chronić swoją skórę przed nadmierną ekspozycją słoneczną, by jak najdłużej cieszyć się gładką, jędrną cerą z jak najmniejszą ilością zmarszczek. Niestety nie tylko samo promieniowanie UV szkodzi naszej skórze. Jakie są reakcje leków i słońca?

Istnieją bowiem schorzenia skóry, które wywołane są przez cichego współwinowajcę słońca–substancję światło uczulającą pochodzącą z zewnątrz. Zwykle znajduje się ona w stosowanych przez nas regularnie lekach i właśnie dlatego, żadna z nas nie pomyśli, że zażywając medykamenty możemy zaszkodzić naszej skórze. Okazuje się jednak, że nawet krótki pobyt na słońcu może skończyć się oparzeniem, uczuleniem lub przebarwieniami. Dlaczego?

Niektóre substancje, które wprowadzamy do organizmu z lekami, zwiększają wrażliwość skóry na promieniowanie ultrafioletowe. Bardzo szybko rozpoznasz, że ze skórą dzieje się coś złego, ponieważ zmiany pojawią się zaraz po ekspozycji słonecznej na tej części ciała, która była wystawiona na słońce. Reakcja fototoksyczna skóry będzie przypominać oparzenie słoneczne z ostrym rumieniem i pęcherzykami. Pojawi się ona nawet wtedy, gdy nie przebywałaś na słońcu za długo. Nadwrażliwość na promieniowanie jest jednak zjawiskiem czasowym i powinna ustąpić krótko po odstawieniu leku.

Niektóre z nas mogą ucierpieć znacznie bardziej. Zażywane leki mogą podziałać także fotouczulająco. Efekt pojawi się dopiero po upływie doby od nasłonecznienia i rozprzestrzeni się nawet na miejsca, które nie były poddane ekspozycji słonecznej. Reakcja fotoalergiczna ma postać swędzących grudek wypełnionych osoczem. Przykrą sprawą jest fakt, że nawet po wyleczeniu uczulenia, nasz układ odpornościowy pamięta alergen i każde zażycie leku w przyszłości, w połączeniu z nawet krótkim pobytem na słońcu, kończy się ostrym stanem zapalnym skóry.

Anna J