rekonstrukcja-piersi-nadzieja-na-pelnie-kobiecosci

U ponad 10 tysięcy Polek rocznie wykrywa się raka piersi. Dla wielu jedynym ratunkiem staje się wykonanie mastektomii. Usunięcie piersi – choć prowadzi do wygranej walki z nowotworem – bardzo negatywnie wpływa na psychikę i samopoczucie kobiet. Bycie Amazonką nie dla każdego jest powodem do dumy. Czy istnieje sposób na odbudowanie złamanej pewności siebie po mastektomii?

Nowa nie znaczy lepsza

Pierś po rekonstrukcji nie wygląda jak prawdziwa ani nie jest taka sama w dotyku. Mogą ją szpecić blizny i inne niedoskonałości. Jest twarda i ma zupełnie inną strukturę niż naturalny biust. Należy się przygotować na odmienny efekt niż ten wyobrażony, wyidealizowany. Dlatego tak ważne jest, aby w momencie podjęcia decyzji o rekonstrukcji pacjentka była w pełni świadoma i zdawała sobie sprawę ze wszystkich wad, jakie będzie mieć „nowa pierś”. Większość kobiet jest doskonale uświadomiona przez lekarzy, a mimo wszystko decyduje się na zabieg. Niemal wszystkie są zadowolone z rezultatów!

Dużo gorzej znoszą kolejną zmianę mężczyźni, ale nie jest to regułą. Z partnerem również należy przeprowadzić szczegółową rozmowę na temat efektów planowanej operacji. Panowie często są nawet przeciwni dalszym operacjom i narażaniu swoich partnerek na kolejne cierpienia. Choć to głównie sprawa kobiety, warto wspólnie podjąć tak trudną decyzję.

Monika Witczak