retinopatia-cukrzycowa

Retinopatia jest jednym z powikłań cukrzycy. Ta choroba oczu charakteryzuje się złożonym przebiegiem.

Retinopatia proliferacyjna

U chorych na retinopatię proliferacyjną może dojść do gwałtownych zmian prowadzących do wylewu krwi do ciała szklistego, odwarstwienia siatkówki lub jaskry wtórnej. Temu schorzeniu często towarzyszy makulopatia cukrzycowa. W jej przypadku mówimy o obrzęku plamki, czyli centralnego miejsca siatkówki. Dochodzi wtedy do znacznego pogorszenia wzroku. Na szczęście ta podstępna choroba nie dotyka wszystkich cukrzyków. Przeprowadzone badania wykazały, iż u pacjentów z cukrzycą typu I objawy retinopatii występują później niż u osób, które borykają się z cukrzycą typu II.

Grupy ryzyka

Retinopatia najczęściej pojawia się u osób przewlekle chorych np. diabetyków i pacjentów, którzy cierpią na nadciśnienie tętnicze. Wśród czynników ryzyka wymienia się również choroby serca i zbyt wysoki poziom złego cholesterolu.

Profilaktyka odgrywa ogromne znaczenie. Badania okulistyczne pozwalają stosunkowo wcześnie wykryć retinopatię cukrzycową. Każdy diabetyk powinien zostać poddany badaniu dna oka. Pacjenci często nie zdają sobie sprawy z postępującej choroby, ponieważ w początkowym stadium towarzyszą jej mało dokuczliwe objawy. Odpowiednie leczenie i wcześnie postawiona dobra diagnoza mogą zapobiec chorobie oczu.

Arek