Przemysł spożywczy oferuje wiele rodzajów cukrów, a nie tylko sacharozę, czy cukier spożywczy. Cukry, czyli węglowodany, są bardzo rozpowszechnione w świecie roślin, dlatego też istnieje wiele ich rodzajów.
• Laktoza to cukier, który występuje w mleku ssaków. Co ciekawe, nie wszyscy ludzie są w stanie trawić laktozę. Przykładowo, w Polsce ok. 25% osób dorosłych nie trawi laktozy, co ma dla nich przykre konsekwencje (wzdęcia, kurczowe bóle brzucha, wodnista biegunka). Nietolerancja laktozy wynika z faktu, iż organizm nie produkuje odpowiedniej ilości laktazy, enzymu potrzebnego do prawidłowego rozkładu laktozy. Osoby te mogę jednak spożywać inne produkty pochodzenia mlecznego, np. zsiadłe mleko, kefir czy ser, bowiem w tych produktach laktoza ulega przetworzeniu na kwas mlekowy.
Wielocukry = polisacharydy
Polisacharydy to cukry złożone, które są wykorzystywane przez organizmy żywe jako materiał zapasowy i budulcowy.
• Skrobia to cukier, który stanowi materiał zapasowy roślin i gromadzony jest przez nie w owocach, korzeniach, nasionach, bulwach, liściach, łodydze i kłączach. Skrobia jest jednak wykorzystywana nie tylko przez rośliny, ale także i przez ludzi w przemyśle – farmaceutycznym, kosmetycznym, włókienniczym, papierniczym i tekstylnym.
• Glikogen to cukier, który stanowi materiał zapasowy u ludzi i u zwierząt. Cukier ten występuje zazwyczaj w mięśniach szkieletowych oraz w wątrobie.
Jak widać, cukier to nie tylko cukier buraczany, którym słodzi się herbatę czy kawę. Cukry pełnią różne, bardzo ważne funkcje w organizmach żywych. Warto więc wiedzieć, jakie funkcje pełnia cukry i przed czym nas chronią.
Sabina Sosnowska