Z reguły czerniak złośliwy kojarzymy ze zmianami występującymi na skórze, w obrębie pieprzyków. 10% przypadków nie znajduje się na skórze. A zatem pytanie brzmi – gdzie?
Lokalizacja czerniaka
Najczęstszym umiejscowieniem czerniaka jest skóra (90%), ale może on także powstawać w innych miejscach gdzie obecne są melanocyty. Może powstać na bazie znamienia barwnikowego lub w skórze niezmienionej.
Czerniak złośliwy jest też najczęstszym nowotworem pierwotnym gałki ocznej u dorosłych, stanowiąc około 10% przypadków czerniaka. Występuje w błonie naczyniowej oka – naczyniówce i rzadziej ciałku rzęskowym oraz tęczówce.
Nietypowe lokalizacje czerniaka złośliwego w obrębie skóry i błon śluzowych to:
- czerniak złośliwy błony śluzowej jamy ustnej – lokalizacja ta stanowi 1-2% wszystkich czerniaków złośliwych. Lokalizacja ta dotyczy osób dorosłych, w 90% po 40. roku życia. W połowie przypadków lokalizuje się na podniebieniu twardym, w 26% na dziąsłach i w 8% na podniebieniu miękkim.
- czerniak złośliwy przełyku – jest rzadkim nowotworem.
- czerniak złośliwy sromu i pochwy – pierwotny czerniak sromu stanowi 3-5% czerniaków u kobiet, czerniak pochwy jest rzadszy i wiąże się z gorszym rokowaniem. Pierwszym objawem zwykle jest guz w obrębie pochwy, drugą przyczyną zgłoszenia się pacjentki do lekarza są krwawienia.
Zuzanna Górka