rodzaje-czerniaka

Z reguły czerniak złośliwy kojarzymy ze zmianami występującymi na skórze, w obrębie pieprzyków. 10% przypadków nie znajduje się na skórze. A zatem pytanie brzmi – gdzie?

  • czerniak złośliwy męskich narządów płciowych – występuje bardzo rzadko, najczęściej w obrębie żołędzi albo cewki moczowej.
  • czerniak złośliwy okolicy odbytu i odbytnicy – stanowi około 1% złośliwych nowotworów tej okolicy; stanowi mniej niż 1% wszystkich czerniaków. Większość chorych ma ponad 50 lat.
  • czerniak złośliwy łożyska paznokcia – najczęściej dotyczy kciuka i palucha; szczyt zachorowań przypada na 7. dekadę życia, częstszy jest u kobiet.
  • czerniak złośliwy okolicy podeszwowej – jest częstą lokalizacją u ludzi innych ras niż biała.
  • czerniak złośliwy powieki – pierwszy przypadek opisano dopiero w 1968 roku; do chwili obecnej jest to około 50 doniesień. Kazuistyczne przypadki czerniaka złośliwego w tym umiejscowieniu świadczą przede wszystkim o jego złym rokowaniu i równej częstości zachorowań u obu płci. Zajęcie brzegu powieki jest złym prognostykiem.

Drogie Panie, aby w porę zareagować powinnyśmy uważnie obserwować wszelkie zmiany na naszej skórze i nie tylko. Przede wszystkim jednak powinnyśmy mądrze korzystać ze słońca oraz omijać solaria szerokim łukiem – to elementarne zasady profilaktyki czerniaka złośliwego.

Koniecznie przeczytajcie artykuł: Co to jest czerniak?

Zuzanna Górka