Pyszne rogale czy rogaliki są idealnym uzupełnieniem śniadania. Pasują do porannej kawy czy herbaty. Kruche, drożdżowe czy z francuskiego ciasta – wszystkie smakują doskonale. Poznajcie przepisy na rogale i rogaliki!
Rogale i rogaliki, czyli wyjątkowe pieczywo
Charakterystyczny kształt, przypominający księżyc, chrupiąca skóra i miękki środek – to pyszny i świeży rogalik, który z uśmiechem na ustach pałaszujemy na śniadanie. Jemy je na słono i słodko, we francuskim stylu lub jako ciasteczka do kawy. Rogale i rogaliki w każdej postaci smakują znakomicie, najlepiej zaś te, które upieczemy samodzielnie. Z naszymi przepisami nie powinno być z tym żadnego problemu. Wypieki sprawdzą się na święta Bożego Narodzenia, więc już dziś warto wypróbować przepisy.
Rogaliki cynamonowe
Składniki:
- 150 g mąki
- 60 g cukru
- 100 g masła
- 2 żółtka
- 60 g mielonych migdałów
- 40 g mielonych orzechów laskowych
- 1 laska wanilii
- 100 g cukru kryształu
- 1 opakowanie cukru waniliowego
- 1 łyżeczka cynamonu
- 1 laska wanilii
Przygotowanie:
Mąkę mieszamy ze zmielonymi orzechami i migdałami. Na stolnicy łączymy mąkę z żółtkami, wanilią, masłem i 60 g cukru. Wyrabiamy ciasto na gładką masę i formujemy wałeczek. Odrywamy części i formujemy z nich małe rogaliki, które układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy je przez 12 minut w temperaturze 180 stopni. Gotowe rogaliki obsypujemy posypką z cukru, cukru waniliowego, cynamonu i wanilii. Przechowujemy je w szczelnie zamkniętym pojemniku.
Rogaliki śniadaniowe
Składniki:
- 580 g mąki pszennej
- 20 g świeżych drożdży
- 60 g roztopionego masła
- 2 jajka
- 1 łyżka soku z cytryny
- 1 łyżka oleju
- 1,5 łyżki cukru
- 1/2 łyżeczki soli
- 1 szklanka letniego mleka
- 1 jajko do posmarowania
- mak
Przygotowanie:
Drożdże łączymy z mlekiem i cukrem na zaczyn. Po kilkunastu minutach dodajemy do nich suche składniki i wyrabiamy ciasto. Wyrobione ciasto odstawiamy na 60 minut, by podwoiło swoją objętość. Ciasto dzielimy na 12 części, każdą z nich rozwałkowujemy i formujemy z nich rogale. Układamy je na blaszce i smarujemy roztrzepanym jajkiem oraz posypujemy makiem. Odstawiamy rogale do ponownego wyrośnięcia. Pieczemy je przez ok. 25 minut, w temperaturze 200 stopni.
Francuskie rogaliki
Składniki:
- 600 g mąki
- 300 g masło
- 20 g świeżych drożdży
- 150 ml letniej wody
- 100 ml mleka
- 75 g cukru
- 3 jajka
- 1 żółtka
- 5 g soli
- dżem (według uznania)
Przygotowanie:
250 g zimnego masła łączymy ze 100 g mąki. Wyrobione ciasto zawijamy w folię i chłodzimy przez noc w lodówce. Drożdże rozrabiamy z wodą, resztą mąki, solą, jajkami oraz cukrem i masłem. Dokładnie wyrabiamy, zawijamy w folię i chowamy na noc do lodówki. Ciasta wyciągamy z lodówki, po kwadransie wałkujemy na prostokąty. Na ciasto drożdżowe nakładamy to z mąki i masła, wałkując brzegi. Odkładamy na 30 minut do lodówki i powtarzamy czynność cztery razy. Po tym czasie wycinamy z rozwałkowanego ciasta trójkąty i zawijamy rogaliki. Uformowane rogaliki układamy na blaszce i zostawiamy na ok. 2 godziny do wyrośnięcia. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 190 stopni, przez ok. 20 minut. Podajemy z ulubionym dżemem lub innymi dodatkami.
Rogaliki z jabłkami
Składniki:
- 3,5 szklanki mąki tortowej
- 1/3 łyżeczki proszku do pieczenia
- 3 łyżki cukru
- 250 ml słodkiej śmietany
- 4 jabłka
- 250 g margaryny
- cukier puder do posypania
Przygotowanie:
Mąkę, cukier, margarynę i śmietanę oraz proszek łączymy na ciasto. Wyrobione rozwałkowujemy i wycinamy radełkiem trójkąty. Na każdym układamy ćwiartkę obranego jabłka i zawijamy w rogalik. Tak przygotowane układamy na blaszce i pieczemy w 160 stopniach, przez ok. 30 minut. Wystudzone rogaliki posypujemy cukrem pudrem.
Katarzyna Antos