Roślinne eliksiry, które mogą pomóc w menopauzie

Menopauza to nieunikniony i naturalny etap w życiu każdej kobiety, który wiąże się z utratą zdolności reprodukcyjnych. Obserwuje się wówczas stopniowe wygaszanie czynności jajników, które co miesiąc nie tylko uwalniają dojrzałą komórkę jajową, ale też pełnią funkcję dokrewną. Wytwarzane przez nie hormony płciowe (estrogeny i gestageny) swoim działaniem wykraczają daleko poza regulację kobiecej płodności. Ich niedobór, do którego dochodzi w okresie przekwitania, ma zatem daleko idące konsekwencje. Pojawiają się dokuczliwe objawy menopauzy, które uprzykrzają życie kobietom. Można je złagodzić, sięgając po odpowiednie adaptogeny.

 

Z czego wynikają objawy menopauzy?

Wykazano, że receptory estrogenowe występują w różnych częściach ciała. Stwierdzono ich obecność m.in. w podwzgórzu, gdzie mieści się ośrodek termoregulacji. Choć estrogeny powstają także w skórze, to ich stężenie w okresie okołomenopauzalnym wyraźnie maleje. Pociąga to za sobą takie objawy przekwitania jak uderzenia gorąca, zlewne poty i huśtawki nastroju. Niekiedy pojawiają się stany depresyjne.

Suplementy z adaptogenami jako alternatywa dla hormonalnej terapii zastępczej

Wprawdzie współczesna medycyna oferuje paniom w okresie okołomenopauzalnym hormonalną terapię zastępczą, ale wiele z nich preferuje naturalne rozwiązania. Nie wszystkie kobiety mogą przyjmować syntetyczne estrogeny ze względu na pozytywny wywiad dotyczący raka sutka, jajnika i macicy w najbliższej rodzinie. Panie coraz częściej zwracają się w kierunku ziół. Sięgają m.in. po suplementy z adaptogenami.

Adaptogeny – zioła zwiększające odporność na stres

Adaptogeny to termin, który powstał od czasownika adaptare, co znaczy przystosowywać. Stworzyli go botanicy, którzy w latach 40. XX wieku prowadzili intensywne prace nad substancjami podnoszącymi wytrzymałość ludzkiego organizmu. Ich starania zaowocowały wyselekcjonowaniem kilkunastu gatunków roślin i grzybów, które wykazują pożądane właściwości. Biolodzy zauważyli, że działają one normalizująco na ustrój człowieka, niwelując doświadczany stres. Jednocześnie ich przyjmowanie skutkuje przywróceniem prawidłowych funkcji ustroju i homeostazy. Wszystkie adaptogeny muszą ponadto spełniać warunek dotyczący nietoksyczności, dlatego nie uzależniają i nie odurzają.

Jakie poleca się adaptogeny na menopauzę?

Wykazano, że niektóre adaptogeny wspierają zdrowie kobiet w okresie okołomenopauzalnym. Pomagają zredukować objawy przekwitania. W tym miejscu warto wymienić:

  • ashwagandhę;
  • korzeń maca;
  • shatavari.

Ashwagandha na menopauzę – jak działa?

Ashwagandha to roślina o działaniu uspokajającym i wyciszającym, która ułatwia zasypianie. Kobiety w okresie okołomenopauzalnym często skarżą się na huśtawki nastroju. Jednocześnie niektóre doświadczają stanów depresyjnych i bezsenności. Witania ospała wydaje się godnym uwagi rozwiązaniem. Stwierdzono bowiem, że nie tylko tonuje emocje, ale także reguluje stężenie neuroprzekaźników takich jak serotonina. Sprzyja tym samym poprawie nastroju.

Wykazano, że ashwagandha zawiera witaferynę A. Wspomniany związek chemiczny redukuje aktywność osteoklastów (komórek kościogubnych), przez co zapobiega osłabieniu mechanicznemu kości. Jest to szczególnie ważne w przypadku kobiet  w okresie okołomenopauzalnym, gdyż niedobór estrogenów sprzyja osteoporozie.

Korzeń maca – naturalny sposób na objawy przekwitania

Pieprzyca peruwiańska (korzeń maca) rośnie wysoko w Andach, gdzie przystosowała się do trudnych warunków życia. Rdzenne mieszkanki od wieków sięgają po nią, aby wspomóc swoje zdrowie i samopoczucie. Kobiety w wieku rozrodczym zażywają ją, aby znormalizować gospodarkę hormonalną i zwiększyć płodność. Jednocześnie korzeń maca łagodzi objawy menopauzy. Zauważono, że pieprzyca peruwiańska wspiera redukcję uderzeń gorąca i wahań nastroju. Sprzyja też zachowaniu mocnych i zdrowych kości, ograniczając straty wapnia. Wspomaga tym samym profilaktykę osteoporozy.

Korzeń maca reguluje stężenie neuroprzekaźników, przez co wspomaga walkę z depresją. Spadek nastroju stanowi często spotykany problem wśród kobiet, które borykają się z przekwitaniem.

Jak działają fitoestrogeny z shatavari?

Shatavari należy do rodziny szparagowatych i obfituje w fitoestrogeny. Wspomniane związki pod względem budowy strukturalnej wykazują analogię do żeńskich hormonów płciowych. Przyłączają się do receptorów estrogenowych w organizmie pań, przez co wspierają walkę z dokuczliwymi objawami przekwitania. Ponadto shatavari stabilizuje nastrój, optymalizując stężenie kortyzolu i neuroprzekaźników.