rozgrywka najdecka

Rozgrywka to trzeci tom poświęcony rodzinie Wenclów, które wyszedł spod pióra Leny Najdeckiej.  Polityka większości Polaków kojarzy się z szumowinami oraz ludźmi, którzy dla własnych korzyści materialnych, są gotowi dopuścić się najgorszego. Lena Najdecka w swoim najnowszym kryminale rozwija ten wątek, ukazując mroczną stronę władzy i osób ją sprawujących. Pisarka po raz kolejny zabiera nas w fascynującą podróż po Warszawie, w której obracają się przedstawiciele wyższych sfer.

Rozgrywka – powieść o brutalnym świecie wielkiej polityki

Choć wielu z nas wydaje się, że politycy nie mają przed nami nic do ukrycia, w końcu dziennikarze i paparazzi śledzą każdy ich krok, po czym szczegółowo opisują na łamach gazet i serwisów internetowych, ich postępowanie może nas zaskoczyć.  Jakich czynów dopuszczają się osoby powszechnie znane, gdy opinia publiczna nie patrzy im na ręce? Rozgrywka to najnowsza powieść kryminalna autorstwa Leny Najdeckiej, która ukazuje mechanizmy rządzące wielką polityką. Nie od dziś wiadomo, że najciemniej jest pod latarnią, a tam, gdzie do zyskania są ogromne pieniądze, ludzie chętnie pozbywają się skrupułów.

Parcie na szkło i żądza władzy

Akcja powieści Rozgrywka rozpoczyna się na schodach siedziby Telewizji Polskiej, która mieści się przy ulicy Woronicza w  Warszawie.  Mirosław Kwaśnik wychodzi z budynku po zakończeniu kolejnego programu, do którego został zaproszony w roli eksperta nauk prawnych. Mężczyzna ma jednak ewidentne parcie na szkło i pragnie zostać celebrytą, a w przyszłości zasiadać w ławach sejmowych.  Mirosław Kwaśnik po nagraniu zmierza na spotkanie z kochanką, która notabene jest posłanką partii aktualnie sprawującej władzę.  Ekspert od prawa zwykł bowiem łączyć przyjemne z pożytecznym i tak też robi z nieukrywaną satysfakcją.

Propozycja nie do odrzucenia

Mirosław Kwaśnik jednak nie dociera do kochanki, tej nocy nie spędzi na gorących uniesieniach, lecz w rękach porywaczy, którzy otrzymali na niego zlecenie.  Gdy mężczyzna się ocknie, spostrzeże, że znajduje się w ciemnym pomieszczeniu. Porywacze składają mu propozycję nie do odrzucenia. Gdy przejmie władzę i trafi do wielkiej polityki, zacznie wybierać sobie ludzi do współpracy.  Ma obsadzić stanowisko szefa państwowej firmy Gdaka kimś zaufanym, komu zaoferuje milion dolarów.  Nie będzie to dla niego czysty zysk, bowiem część pieniędzy zostanie przeznaczona na łapówki i inne koszty „operacyjne”.  To, co z tej kwoty pozostanie po opłaceniu wszystkich pomocników, będzie zyskiem. Kwaśnik też zarobi na tym układzie i to niemałe pieniądze.

Lena Najdecka o dominacji zła

W swojej najnowszej powieści Rozgrywka Lena Najdecka nie tylko ukazuje mroczne oblicze wielkiej polityki, ale też porusza kwestię relacji damsko-męskich. Opisuje cierpienie Wencla po odejściu żony, która postanowiła się z nim rozstać po tym, jak odkryła, że mąż ją zdradza.  Lena Najdecka zwraca też uwagę czytelnika na pewne istotne zjawisko. Człowiek, który raz złamał zasady moralne i postąpił niewłaściwie, z każdym kolejnym razem ma coraz mniej skrupułów. Jeśli poddamy się złu, to ono w końcu opanuje całą naszą duszę. Osobom, które  raz zasmakują władzy, bardzo trudno jest się pożegnać z piastowanym stanowiskiem. Są one dopuścić się wielu nieczystych zagrywek, byle tylko nie stracić stołka. Świat, w którym rozgrywa się akcja powieści Leny Najdeckiej pt. Rozgrywka, przesiąknięty jest korupcją, nepotyzmem, zbrodnią i ogromną namiętnością.  W książce tej znajdziemy także kulisy funkcjonowania mediów, w tym także tych publicznych. W środowisku tym obserwuje się wyścig szczurów, dla dziennikarzy ważniejsza od prawdy jest pogoń za pieniędzmi i sława.

Informacje nt. powieści:

TytułRozgrywka

Autor: Lena Najdecka

Ilość stron: 448

Wydawnictwo: Edipresse Książki

Data wydania: czerwiec 2017

Irmina Cieślik