Bardzo często wydaje nam się, że dobrze znamy swojego partnera. Jednak to tylko pozory, ponieważ często wydaje nam się, że on pragnie tego, czego same oczekiwałybyśmy w danej sytuacji. Aby wiedzieć, czego potrzebuje drugi człowiek, trzeba go o to zapytać. On musi też wykazywać gotowość do otwartej komunikacji. Rozmowa w związku umożliwia rozwianie wielu wątpliwości i uniknięcie sporej liczby konfliktów. Kto ją inicjuje?
Spis treści:
- Bezpieczna więź w związku – co nam daje?
- Dlaczego rozmowa w związku jest ważna?
- Jak kobiety i mężczyźni reagują na kryzys w związku?
- Jak się komunikować w związku?
- Jak poznać potrzeby partnera?
- Dlaczego kobiety łatwiej rozmawiają o emocjach?
Bezpieczna więź w związku – co nam daje?
Więź odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu relacji międzyludzkich. Ma ona też zapewnić wsparcie w trudnych chwilach, które zawsze nadchodzą. Dzięki temu, że z kimś zbudowałyśmy relację opartą na bezpieczeństwie emocjonalnym, nie jesteśmy same z problemem. Możemy zwrócić się z prośbą o pomoc do partnera i ją otrzymać. Pozwala to lepiej znosić przeciwności losu. Nie zawsze jednak udaje się zbudować bezpieczną więź w relacji, dlatego też niektóre osoby czują się w związku osamotnione.
Dlaczego rozmowa w związku jest ważna?
Zazwyczaj drugą osobę postrzegamy przez pryzmat swoich doświadczeń. Ma to daleko idące konsekwencje. Np. ukochanej osobie okazujemy wsparcie w taki sposób, w jakim chciałybyśmy je otrzymać. Kobiety lubią rozmawiać o problemach, to pozwala im poczuć się lepiej. Jednak mężczyźni w trudnych sytuacjach wcale nie chcą o nich dyskutować. Zależy im na rozwiązaniu problemu. On czasem czuje się źle, że ona go tak przepytuje.
Jak kobiety i mężczyźni reagują na kryzys w związku?
Rozmowa w związku częściej inicjowana jest przez kobiety, które wolą wyjaśniać nieporozumienia. Gdy im czegoś brakuje, to mówią o tym wprost. Np. chcą otrzymywać od partnera więcej czułości, spędzać z nim więcej czasu. Mężczyzna nie przywykł do takiej formy komunikacji. Gdy pojawia się kryzys w związku, to woli zakończyć jedną relację i wejść w zupełnie nową. Tymczasem wiele związków można by uratować, gdyby obie strony chciały nad nimi pracować.
Jak się komunikować w związku?
Aby otwarta komunikacja przynosiła wymierne korzyści, trzeba posługiwać się językiem zrozumiałym i mieć to szczęście, że druga strona chce słuchać komunikatów. Niestety, niektórzy je ignorują i traktują jako natrętne bzyczenie muchy. To nie ułatwia wypracowania rozwiązania problemu.
Jak poznać potrzeby partnera?
Rozmowa w związku pozwala poznać potrzeby drugiej osoby. Np. wysoko wrażliwa partnerka wcale nie chce wychodzić w piątkowy wieczór na imprezę czy do baru, marzy o ciszy i odpoczynku. On z kolei może mieć potrzebę zresetowania się po ciężkim tygodniu, przebywając w towarzystwie innych ludzi. Przy otwartej komunikacji można ustalić, że on wyjdzie z kolegami na bilard, a ona w spokoju poczyta książkę. Kiedy nie otrzymujemy tego, czego chcemy, często czujemy frustrację i złość. Jednak partner nie jest wróżką, która widzi wszystko w szklanej kuli. Trzeba go poinstruować, na czym nam zależy.
Dlaczego kobiety łatwiej rozmawiają o emocjach?
Kobiety łatwiej rozmawiają o emocjach, gdyż mają lepiej rozwiniętą prawą półkulę mózgu. Potrafią je dostrzec, nazwać i zobaczyć, o czym informują. Mają zatem większą samoświadomość i lepiej nakreślają swoje potrzeby. Rozmowa w związku to absolutna podstawa, bez niej partnerów czekają same rozczarowania. Obie osoby inaczej definiują wsparcie, inaczej wyrażają miłość, mają odmienne potrzeby. Dzięki otwartej komunikacji można łatwiej zrozumieć, że praca jest dla partnera ważna, dlatego przeżywa każdą napotkaną w niej trudność. To uwrażliwia i zwiększa bezpieczeństwo emocjonalne w relacji.