Różne strategie ewolucyjne wyboru partnera

Czy chcemy tego, czy nie, w pewnym stopniu rządzą nami procesy biochemiczne zachodzące w naszym mózgu oraz biologia. Dotyczy to także tak intymnych kwestii jak dobór partnera. Panie w tym względzie dość mocno się między sobą różnią. Przedstawiamy różne strategie ewolucyjne wyboru partnera.

Dlaczego kobiety pociągają niegrzeczni faceci?

Dobrze zbudowany mężczyzna, który ma kwadratową, mocno zarysowaną szczękę oraz ramiona znacznie szersze od bioder, stanowi marzenie wielu kobiet na całym świecie. Takich facetów postrzegamy jako niezwykle atrakcyjnych fizycznie. Ich widok powoduje wzrost pożądania i pierwotnych instynktów. Przy takich facetach wiele kobiet staje się uwodzicielkami.  Cechy, które kobiety postrzegają jako atrakcyjne fizyczne, występują u mężczyzn o bardzo wysokim stężeniu testosteronu. Kobiety podświadomie czują, że taki facet będzie płodny, da im zdrowe potomstwo i przekaże mu dobre geny. Niestety, mężczyźni o wysokim poziomie testosteronu, często też są bardziej skłonni do zdrady. Zależy im na tym, aby zapłodnić jak najwięcej różnych kobiet, dlatego odbywają stosunki płciowe o charakterze incydentalnym. Nie potrafią długo wytrwać w związku i zapewnić swoim dzieciom opieki.  Zainteresowanie niegrzecznymi facetami intensyfikuje się u kobiet w okresie okołoowulacyjnym. Tak działają hormony płciowe, które wysyłają kobietom jasny sygnał – szukaj dobrego dawcy genów dla swoich dzieci.

Jakie kobiety wybierają wrażliwych mężczyzn?

Nie wszystkie kobiety gustują w mężczyznach o wysokim poziomie testosteronu. Istnieje pewna grupa, który zawsze wybiera wrażliwych mężczyzn o łagodniejszych rysach twarzy, mniej muskularnej budowie ciała i milszym usposobieniu.  Takie kobiety są ukierunkowane na szukanie poczucia bezpieczeństwa. Zależy im na wierności partnera oraz braku agresji z jego strony.  Kobiety, które wybierają tylko wrażliwych mężczyzn i z góry odrzucają tych o wysokim stężeniu testosteronu, mogą tak postępować z powodu ciężkich doświadczeń z dzieciństwa. Jeśli ojciec był osobą o wysokim stężeniu testosteronu, często zdradzał matkę i znęcał się nad rodziną, nagle wybuchając złością, to taki typ faceta kobieta będzie postrzegała jako zagrożenie dla swojej egzystencji. Pociągać będą ją mężczyźni stanowiący przeciwieństwo ojca, którym bliżej będzie np. do spokojnego i troskliwego wujka.

Dlaczego kobiety zdradzają?

Zdrada nigdy nie zasługuje na usprawiedliwienie, niemniej wytłumaczymy jej mechanizm z biologicznego punktu widzenia. Powinniśmy jednak pamiętać, że jako ludzie zostaliśmy obdarzeni rozumem i możemy świadomie kierować własnym postępowaniem. Kobiety często w okresie okołoowulacyjnym doświadczają fascynacji mężczyznami o wysokim stężeniu testosteronu.  Mogą wówczas dopuścić się skoku w bok, choć posiadają stałego partnera. W rezultacie ten często wychowuje nie swoje dziecko. Jednak dobrze nadaje się do tej roli, ponieważ jest opiekuńczy i empatyczny. Mężczyzna o wysokim poziomie testosteronu zapewnił zaś dziecku kobiety dobrą pulę genów. Nie oznacza to jednak, iż mamy pochwalać tego typu zachowanie, możemy bowiem świadomie kierować swoim życiem.  Co ciekawe, kobiety, które doświadczyły przemocy ze strony ojca, potrafią dochować wierność swojemu wrażliwemu partnerowi, ponieważ wysoki poziom testosteronu bardziej je odpycha niż pociąga. Jednak u takich pań działa nieco inny, mocno zakodowany mechanizm obronny. Ma on na celu uchronić kobietę przed kolejnymi aktami przemocy.