Zdrowa tarczyca jest niezauważalna. Jednak w sytuacji gdy choruje, to daje o sobie znać. Na wszelkie niepokojące objawy, które będą wymienione poniżej, należy zwrócić szczególną uwagę, bowiem nadczynność tarczycy jest bardzo groźną chorobą.
Badania
Wyżej wymienione objawy powinny zmobilizować do wizyty u internisty. Aby wykluczyć bądź potwierdzić chorobę lekarz wypisze skierowanie na:
- badanie stężenia we krwi poziomu TSH,
- badanie stężenia we krwi hormonów tarczycy T4 i T3,
- badanie USG tarczycy.
Leczenie
Osoba chora musi przyjmować tzw. tyrostatyki, a wtedy nieprzyjemne objawy choroby znikną. Przyjmować je należy przez dłuższy czas i nie przerywać terapii mimo poprawy samopoczucia, gdyż grozi to nawrotem choroby i gwałtownym pogorszeniem zdrowia.
Jeśli, mimo podawanych leków, tarczyca i tak będzie produkowała za dużo hormonów, konieczne będzie podanie jodu radioaktywnego w kapsułce. W szczególnych przypadkach potrzebna będzie operacja tarczycy. Dzięki nowoczesnym metodom chirurgicznym nie trzeba się obawiać powikłań tego typu zabiegu – ryzyko uszkodzenia nerwu krtaniowego (a w konsekwencji – chrypki i bezgłosu) jest minimalne. Jedyne, co nam zostanie, to niewielka blizna.
Sabina Sosnowska