koszulki z napisami w cyrylicy

Bluzki i bluzy z napisami są modne od kilku sezonów. Czasem są to hasła motywacyjne, kiedy indziej żartobliwe. Bywają zapisane w języku polskim, angielskim lub francuskim. Zawsze za pomocą dobrze nam znanego alfabetu. Do sieciówek wkracza jednak Russian style, czyli koszulki z napisami w cyrylicy.

Koszulki z napisami w cyrylicy

Przeglądając zimową ofertę popularnych sieciówek, parokrotnie natrafiłam na koszulki zapisane cyrylicą. Większość z nich była bardzo prosta. Biała, czarna lub granatowa bawełna, krój podkreślający talię, mały, półokrągły dekolt. Natomiast napisy, które na nich gościły, były różne. Najczęściej jednak nie były to przysłowia, lecz proste, krótkie tytuły i hasła składające się maksymalnie z dwóch słów.

Kto posługuje się cyrylicą?

Cyrylica to alfabet, którym posługują się narody wschodniosłowiańskie, w tym Białorusini, Ukraińcy i Rosjanie. Co ciekawe, na Białorusi jeszcze niedawno zapisywano słowa naszym alfabetem. Jednak dziś mało kto pamięta tamten zwyczaj. Powszechna jest cyrylica. Język białoruski także zamiera, kosztem rozpowszechnienia języka rosyjskiego. Co ciekawe, cyrylicę spotkamy jeszcze w Bułgarii, Macedonii, Grecji i na Cyprze. Przy czym ta, jaką posługują się Grecy i Cypryjczycy różni się od tej rosyjskiej.

Język rosyjski jest podobny do polskiego

Bardzo wiele słów zapisanych na koszulkach dostępnych w sieciówkach jest zbliżonych do polskich. W rezultacie możemy domyślić się ich znaczenia. Musimy tylko opanować alfabet rosyjski. Znajomość cyrylicy wiele ułatwia i pozwala rozszyfrować tajemnicze hasła.

Russian style

Russian style, czyli moda na koszulki z napisami w cyrylicy  ma w sobie pewną innowacyjność. Hasła zawarte na bluzce są tajemnicze dla wielu młodych Polaków. Umiejętność ich rozszyfrowania stanowi swego rodzaju sztukę. Tylko nieliczni młodzi ludzie znają cyrylicę. Jest to z pewnością lepsze od kolejnego angielskiego cytatu, ponieważ stanowi swego novum, z którym nie mieliśmy dotychczas do czynienia.