rwa-kulszowa

Rwa kulszowa częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Jest to bardzo dotkliwy ból pleców w okolicy lędźwiowej, który promieniuje wzdłuż kończyny dolnej i zazwyczaj paraliżuje całe ciało. Co ciekawe, rwa kulszowa nie jest chorobą!

Jakie są przyczyny rwy kulszowej?

Do dziś nie ustalono jednoznacznie przyczyny występowania rwy kulszowej. Rwa kulszowa może być jednak skutkiem zmian zwyrodnieniowych w odpowiedzialnych za amortyzację pracy kręgosłupa krążkach międzykręgowych. Zmiany te są z kolei zwykle skutkiem złych warunków pracy, nadmiernego obciążenia kręgosłupa czy złej postawy ciała. Rwa kulszowa pojawia się także wtedy, kiedy kręgosłup jest za bardzo obciążony (np. przez nadwagę). Przyczyną może być również zbyt intensywny wysiłek fizyczny oraz złe wykonywanie ćwiczeń. Także dieta uboga w witaminy, wapń i sole mineralne jest jednym z powodów występowania rwy kulszowej.

Jakie są objawy rwy kulszowej?

Głównym objawem rwy kulszowej jest ostry, silny ból pleców w odcinku lędźwiowym. Ból ten zazwyczaj promieniuje przez pośladek do podudzia, czasami nawet do stopy. Ból pojawia się nagle, a każda próba obrócenia się czy wyprostowania powoduje kolejną fale bólu. Dodatkowo może się pojawić osłabienie mięśni i ogólnie słabsze czucie. Intensywność i długość bólu zależą od przyczyny tego bólu.

Jak leczyć rwę kulszową?

Jeśli już doszło do ataku, to dwa dni należy przeznaczyć na odpoczynek. Aby złagodzić ból domowymi sposobami można stosować kilka razy dziennie zimne okłady, ciepłe okłady, ale to już kilka dni po ataku, przyjmować leki przeciwbólowe i wykonywać lekkie ćwiczenia rozciągające. Wszystko to musi być jednak skonsultowane z lekarzem.

Lekarz zaleci także zabiegi fizjoterapeutyczne, a w ciężkich przypadkach zastosuje zastrzyki z glikokortysteroidów hamujących stan zapalny nerwu. Jedynie w skrajnych przypadkach stosowane jest leczenie operacyjne.

Sabina Sosnowska