Zdarza się, że coś nam strzeli w kręgosłupie i zaczynamy odczuwać paraliżujący ból, który może utrzymywać się przez dłuższy czas. Rwa kulszowa to przypadłość ściśle związana z urazami kręgosłupa. Jak ją rozpoznać?
Budowa kręgosłupa
Nasz kręgosłup tworzą nie tylko kości, ale również zbudowane z włóknistej tkanki krążki, które oddzielają od siebie poszczególne kręgi. To one chronią kręgi przed ocieraniem się o siebie, działając niczym amortyzatory. Jednak zbyt duży nacisk, przeciążenie czy złe nawyki postawy ciała mogą spowodować ich uwypuklenie, przesunięcie.
W takim wypadku mówi się o dyskopatii, czyli przepuklinie jądra miażdżystego tarczy międzykręgowej kręgosłupa. Pod tą mądrą nazwą kryje się wybrzuszenie, które uciska nerwy znajdujące się w danej okolicy. Ich drażnienie wywołuje ból w określonych częściach ciała.
Nagły ból
Ból pojawia się nagle i często kojarzony jest z podnoszeniem ciężarów czy innymi czynnościami obciążającymi dolny odcinek kręgosłupa. Wypadnięcie dysku jest najczęstszą przyczyną występowania rwy kulszowej, ale może ona być również spowodowana cukrzycą, stanami zapalnymi lub nowotworem.
Najbardziej charakterystycznym objawem jest ból promieniujący od okolicy lędźwiowej do pośladka, tylnej powierzchni uda aż do łydki, stopy. Towarzyszy mu często osłabienie mięśni, uczucie drętwoty górnej części ciała. Czasem ból jest tak silny, że chory musi się położyć i trwać w bezruchu.
Joanna Pastuszka-Roczek