Zdarza się, że coś nam strzeli w kręgosłupie i zaczynamy odczuwać paraliżujący ból, który może utrzymywać się przez dłuższy czas. Rwa kulszowa to przypadłość ściśle związana z urazami kręgosłupa. Jak ją rozpoznać?
W zależności od rozpoznania dodatkowo podaje się leki przeciwbólowe lub niesteroidowe leki przeciwzapalne. W skrajnych przypadkach konieczne jest leczenie operacyjne i rehabilitacyjne.
Niestety, nie da się za bardzo określić na samym początku, u kogo nastąpi samoistne wyleczenie, dlatego rwa kulszowa należy do jednej z najbardziej uciążliwych dolegliwości. Nie tylko ból przeszkadza w życiu codziennym, dodatkowo istnieje element niepewności co do tego, czy w ogóle ustąpi.
Absolutnie nie zaleca się żadnych masaży – spowodują one dodatkowy ból pod wpływem ucisku. Nie można też chorego miejsca rozgrzewać okładami czy poduszką elektryczną, bo jeszcze bardziej rozwiniemy stan zapalny i spowodujemy dodatkowy obrzęk uciskającego nerw wybrzuszenia.
Jeśli już chcemy pomóc choremu, można stosować łagodne okłady chłodzące (nie za często, gdyż nie chcemy dopuścić do wychłodzenia innych narządów), lub od czasu do czasu delikatne pocieranie kostką lodu odcinka lędźwiowego kręgosłupa.
Rwa kulszowa to przypadłość, na którą najlepszym lekarstwem jest czas. Pozwólmy więc mu działać, bo z kręgosłupem nie ma żartów.
Joanna Pastuszka-Roczek