W czasach starożytnej Hellady igrzyska jednały ludzi, którzy spotykali się w jednym miejscu i czasie – zawieszano w tym czasie waśnie, wojny i spory polityczne. Ale czy faktycznie istnieje zdrowa rywalizacja?
Pułapki rywalizacji
Rywalizacja, choć czasami tylko z samym sobą, może powodować negatywne konsekwencje zdrowotne przy braku odpowiedniego dystansu do niej. Przerost ambicji, ciągłe poszukiwanie satysfakcji z realizowanych coraz to wyższych celów (np. najpierw pokonanie dystansu, potem poprawa wyniku na dystansie, następnie rywalizacja o najlepsze miejsce w kategorii wiekowej itd.) doprowadzić może – w najlepszym przypadku – do frustracji, ale może i do kontuzji lub trwałego uszczerbku na zdrowiu.
Amator musi widzieć granice swojego rozwoju i nie może popadać w pułapkę ciągłej obsesyjnego współzawodnictwa. Można by postawić tezę, że prawidłowe podejście do sportu rekreacyjnego to zabawa w sport, a nie uprawianie go.
My, dorośli, powinniśmy się uczyć od naszych dzieci: rywale z boiska są najlepszymi przyjaciółmi poza boiskiem. To właśnie jest zdrowa rywalizacja.
Joanna Pastuszka- Roczek, dr Paweł F. Nowak