Hormonalna terapia zastępcza może zostać przepisana przez lekarza w okresie okołomenopauzalnym w celu wyrównania poziomu hormonów w organizmie. Z uwagi na indywidualne uwarunkowania, terapia powinna zostać dobrana w sposób przemyślany, odpowiedni dla danej osoby.
Z lekami hormonalnymi jest jednak tak, że to dopiero praktyczne zastosowanie jest ostatecznym potwierdzeniem ich skuteczności, dlatego trzeba pilnować zaleconych terminów kontroli lekarskiej.
Może się zdarzyć, że podczas przyjmowania hormonalnej terapii zastępczej zaobserwujemy skutki, które nas zaniepokoją. Czy jest to jednak efekt samej terapii czy zbieg okoliczności, spowodowany ogólnym osłabieniem organizmu w trakcie przekwitania?
Owłosienie na twarzy
Pojawienie się “wąsika” czy innej formy owłosienia na twarzy może być spowodowane nadmierną produkcją hormonów męskich (androgenów). W tym przypadku należy skonsultować się z lekarzem, który przepisał nam HTZ, by ustalić przyczynę takiego stanu. Dodatkowe owłosienie może być spowodowane nadprodukcją androgenów w jajnikach, nadnerczach lub nadmiarem prolaktyny (hormonu kobiecego) w organizmie.
A. Złotkowska