palenie papierosów

Palenie papierosów to zgubny nałóg, który rujnuje nie tylko zdrowie, ale też drenuje kieszenie.  Niestety, szacuje się, że połowa Polaków sięga po tę używkę i ma duży problem, aby się z nią rozstać. Nic dziwnego, wszak żyjemy w gigantycznym stresie – w pracy wciąż mają do nas pretensje, że wskaźniki są za niskie, do tego dochodzi szereg innych problemów.  Chcemy szybko rozładować napięcie, a papieros to umożliwia. Poza tym palenie to okazja do nawiązywania znajomości – osoby, które sięgają po papierosy, często wychodzą przed budynek, w którym pracują lub studiują, oddają się swojemu nałogowi i poznają innych ludzi, którzy wyskoczyli na dymka. Niestety,  człowiek łatwo uzależnia się od nikotyny i szybkiego sposobu na rozładowanie stresu.  Jak rzucić palenie? Dlaczego warto to zrobić?

Palenie papierosów – nałóg, który wciąga w młodym wieku

Palenie papierosów to nałóg, w który niektóre osoby wpadają w dość młodym wieku.  Do sięgania po tę używkę większą tendencję mają mężczyźni, zwłaszcza ci, którzy sporo czasu przebywają w towarzystwie innych facetów. To uzależnienie jest bowiem zaraźliwe – skoro kumpel się tak świetnie relaksuje, to ja dotrzymam mu towarzystwa. Oczywiście, panie też palą i to znacznie więcej niż w PRL-u, tak przynajmniej wynika z przeprowadzonych badań. Kobietom łatwiej jednak przychodzi rzucenie nałogu, zwłaszcza gdy zakochają się w niepalącym mężczyźnie lub pragną zajść w ciążę. Aby dziecko urodziło się zdrowe, są gotowe naprawdę do ogromnych poświęceń.

Puszczanie dymka sposobem na stres

Choć wiemy o zgubnym wpływie substancji obecnych w dymie na nasze zdrowie, palenie papierosów jest postrzegane jako atrakcyjne towarzysko oraz doskonały sposób na rozładowanie stresu. Poza tym myślimy o takich osobach jak Maria Czubaszek, które paliły jak smok, a mimo to dożyły sędziwego wieku.  Owszem, takie przypadki się zdarzają, ale należy traktować je raczej w kategoriach wyjątków.

Rzucanie palenia – sam musisz tego chcieć!

Nie będziemy przekonywać ciebie, że rzucenie palenia jest bajecznie proste, bo wiemy, że to nieprawda. Skoro sięgasz po papierosy, to masz zapewne ku temu jakiś ważny powód.  Czasem warto jednak przemyśleć tę sprawę, chociażby ze względu na partnera, dzieci i … własne marzenia;) Do rzucenia palenia nikt cię nie zmusi, zresztą nakłanianie do tej decyzji z góry skazane jest na niepowodzenie. To od ciebie musi wyjść potrzeba zmiany w tym zakresie. Nikt nie da ci motywacji, której potrzebujesz do walki z nałogiem. Ten element musisz znaleźć w sobie sam lub sama;)

Jakie masz marzenia? Spełnij choć jedno z nich

Każdy z nas ma jakieś marzenie, które bardzo chciałby zrealizować, jednak nie pozwalają mu na to środki finansowe. Zakup nowego samochodu, własnego mieszkania, motoru, wycieczka do Argentyny, dwutygodniowy wypad do Zakopanego, komputer firmy Apple, markowa torebka.  Jest tego naprawdę mnóstwo, jednak powstrzymują nas możliwości finansowe. Warto rzucić palenie papierosów dla realizacji swoich pragnień. Pieniądze, jakie pochłaniają te używki, są naprawdę ogromne i z pewnością można je spożytkować w lepszy sposób, odkładając chociażby na wyścig Formuły 1 w Budapeszcie czy tygodniowy wypad z przyjaciółką do spa po słowackiej stronie Tatr.  Zobrazuj sobie, co mógłbyś/mogłabyś zrobić, gdybyś rzucił palenie. Czy zyski nie przewyższają strat?

Dlaczego warto rzucić palenie dla partnera i rodziny?

Palenie papierosów to także temat zapalny w wielu związkach.  Twojemu partnerowi zależy na tobie, bo masz szereg zalet. Jesteś ładna/przystojny, inteligentna/inteligentny, z tobą zwyczajnie nie da się nudzić. Poza tym masz w sobie ogromne pokłady ciepła i wrażliwości.  Niestety, masz też pewną wadę. Lubisz palić papierosy, które nie należą do najpiękniej pachnących używek zwłaszcza dla osób, które nigdy nie paliły. Partner nie próbuje cię zmieniać i stara się ciebie nie krytykować, ponieważ szanuje twoją niezależność i autonomię.  To twoje życie i nikt nie powinien cię do niczego zmuszać. Poza tym wynajdywanie argumentów przeciwko paleniu jest z góry skazane na niepowodzenie, ty i tak będziesz postępował tak, jak uważasz  za słuszne.  Niemniej warto czasem zastanowić się, czy jestem gotowy/gotowa na poświęcenie w imię wyjątkowej i niepowtarzalnej relacji i rzucenie palenia, chociaż on/ona ode mnie tego nie wymagają. Decydując się na walkę z nałogiem, która może przebiegać kilkuetapowo, możesz sprawić komuś bliskiego naprawdę miłą niespodziankę. Uwierz nam, twój mąż/żona/dziewczyna/chłopak na pewno ucieszy się, że chociaż próbujesz coś zdziałać w tym zakresie.

Płodność a palenie papierosów

Masz problem z zadyszką, gdy wspinasz się z partnerem/partnerką po wysokich górach.  Nie jesteś zadowolona/zadowolony z koloru swoich paznokci, zębów, stanu cery itp. Niestety, palenie ma zgubny wpływ na nasz organizm. Każdy papieros nie tylko skraca życie o 8 minut – o czym mógł przekonać się nasz partner/partnerka, żegnając dziadka w wieku 2 lat z powodu raka płuc lub krtani, ale też dereguluje gospodarkę hormonalną. Palacze – zarówno ci bierni, jak i czynni nie tylko mogą przedwcześnie umrzeć, ale też mieć duże problemy z powiększeniem rodziny. Substancje smoliste z papierosów wpływają bowiem niekorzystnie na komórki jajowe i plemniki, pogarsza się ich jakość, dochodzi do uszkodzenia materiału genetycznego, wzrasta ryzyko poronienia czy urodzenia chorego dziecka. Co ważne, nie musisz teraz planować powiększenia rodziny, nawet jeśli to odległa przyszłość, to fakt, iż teraz palisz, wpływa niekorzystnie na jakość materiału genetycznego, który w przyszłości przekażesz swoim dzieciom.

Palenie upośledza odbiór smaku

Palenie papierosów zmniejsza też przyjemność czerpaną z jedzenia i wdychania aromatycznych zapachów. Substancje smoliste uszkadzają bowiem pręciki węchowe, które odpowiadają za odbiór bodźców zapachowych.  A w przypadku jedzenia węch odgrywa kluczową rolę, o czym można się przekonać podczas kataru lub alergii wziewnej, gdy górne drogi oddechowe są zajęte przez uciążliwą wydzielinę.  Rzucając palenie, początkowo nie widzisz żadnej różnicy, z czasem jednak dostrzeżesz, że potrawy nabierają zupełnie nowych, pełniejszych smaków.

Jak rzucić palenie? Znajdź motywację

Jeśli jednak z jakiegoś powodu pragniesz zerwać z nałogiem, skorzystaj z porad zawartych w tym i kolejnych akapitach. Palenie papierosów uzależnia na poziomie psychicznym i fizycznym, warto więc do walki z tym nawykiem podejść kompleksowo. Przede wszystkim musisz określić sobie cel, do którego zmierzasz. Wszystko jedno, czy chodzi o wycieczkę do Argentyny, czy uznanie w oczach partnera, zdrowie dziecka, gładką cerę czy jeszcze coś innego. Zwizualizuj sobie cel i miej jego namiastkę zawsze przy sobie. Wgraj na telefon zdjęcie Buenos Aires, wspólną fotografię z bliską osobą, wymarzony samochód lub dom. Gdy dopadnie cię kryzys, a ten na pewno w końcu przyjdzie, odszukasz zdjęcie i odświeżysz motywację.  Musisz wiedzieć, po co rzucasz palenie.

Znajdź sposób na stres

Znajdź inny sposób na rozładowanie stresu. Choć niektórym może wydać się to śmieszne, dobre rezultaty przynosi skubanie słonecznika. Jest ono mocno angażujące i równie uzależniające jak papierosy, można jeść go w gronie znajomych, co daje nam wymiar towarzyski, a słonecznik czy pestki dyni to samo zdrowie. Wpływa korzystnie na cerę, włosy, paznokcie, serce itp.  Zapisz się też na jakiś sport – łucznictwo, strzelnicę, kup sobie rower, worek treningowy – jednym słowem znajdź sposób, aby wyrzucić z siebie cały stres, który skumulował się w ciągu dnia. W coraz większej liczbie miast znaleźć można całodobowe siłownie, na które można podskoczyć zawsze wtedy, gdy dopada nas kryzys.

Plastry z nikotyną – dlaczego warto z nich skorzystać?

W walce z uzależnieniem od nikotyny pomogą plastry nasączone tą substancją. Dzięki nim nie przeżyjesz gwałtownemu szoku i głodu, z jakim wiąże się całkowite odstawienie nikotyny z dnia na dzień.  Plastry czy gumy z nikotyną nie zatruwają organizmu substancjami smolistymi, nie emitują też charakterystycznego zapachu dymu.

E-papierosy, czyli „zdrowsza” wersja papierosów

Jeśli chcesz rzucać palenie stopniowo, możesz też zaopatrzyć się w e-papierosy. Nie ulatnia się z nich gęsty dym pełny substancji smolistych, nie emitują one nieprzyjemnego zapachu i generalnie wydają się bezpieczniejszym rozwiązaniem. Są wprawdzie droższe, ale można je potraktować jako wstęp do rzucenia palenia. To dobre rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które palą od wielu lat i nie wyobrażają sobie, że od jutra miałyby całkowicie rozstać się z nałogiem.

Życzymy powodzenia w walce z nałogiem;)

Redaktorki portalu Menopauza.pl