Z wiekiem w organizmie każdego człowieka zachodzą pewne zmiany. Sprawność nie jest już tak świetna, jak wtedy, kiedy człowiek był młody. Osoby w podeszłym wieku, czyli po 65 roku życia są bardziej narażone na schorzenia neurologiczne. Choroby wieku podeszłego, to nic innego, jak choroby starcze, wraz ze starzeniem się występuje wiele różnych dolegliwości, które mogą prowadzić do upośledzenia codziennych czynności. Najczęstszymi schorzeniami są problemy z sercem, problemy ruchowe, z pamięcią, a także wiele innych. Typowymi chorobami występującymi u osób starszych jest choroba Alzheimera, która objawia się utratą pamięci. Choroba Parkinsona dotycząca układu nerwowego, czyli drżeniem kończyn itp. Nadciśnienie tętnicze, które odnosi się do układu sercowo – naczyniowego.
Czym zajmuje się neurolog?
Neurolog jest lekarzem, który jest specjalistą w diagnozowaniu, a także leczeniu chorób układu nerwowego i nerwów obwodowych. Obserwuje przede wszystkim reakcje ciała na różne bodźce, a także korzysta z wyników badań. Neurologia, to jedna z dziedzin medycyny, która zajmuje się głównie układem nerwowym i ośrodkowym układem nerwowym (mózg i rdzeń kręgowy). Neurologia również związana jest z psychiatrią, ze względu na czynności mózgu.
Objawy badane przez neurologa
Zakres objawów, które neurolog może zbadać, jest bardzo szeroki, do niektórych z nich należą objawy takie, jak: kurcze mięśni, zaburzenia snu, zaburzenia z równowagą, zawroty głowy, problemy z pamięcią, omdlenia itp. Przyczyny mogą być różne, mogą dotyczyć przebytych urazów, infekcji i zatruć, a także innych czynników.
Jakie badania neurologiczne wykonuje się w przypadku chorób neurologicznych?
Neurolog może zlecić wiele badań, na podstawie, których ustali przyczynę występujących objawów. Do tych badań należą: tomografia komputerowa, która jest badaniem radiologicznym, najczęściej przeprowadza się tomografię głowy, bądź kręgosłupa. Rezonans magnetyczny, jest to badanie bardzo dokładne i wykrywa nawet najmniejsze zmiany patologiczne. Elektroencefalografia potrafi rozpoznać wiele chorób związanych z czynnością mózgu. Tomografia emisyjna PET-CT pozwala przeanalizować metabolizm zmian chorobowych.
Umów się do neurologa w Carolina Medical Center
Rodzaj badań, które zleci neurolog jest uzależniony od objawów, a także od tego, gdzie one występują. W każdym wieku ludzie narażeni są na problemy neurologiczne, jednak wraz z wiekiem ryzyko zachorowania jest coraz większe. Organizm starzeje się i pewne pełnione przez niego funkcję zanikają. Dlatego ważnym jest, by bacznie obserwować swoje ciało i co najważniejsze nie lekceważyć objawów, które zostaną zauważone. Należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza, który jest specjalistą w zakresie neurologii. Możliwe jest, że są to chwilowe zaburzenia związane ze zmęczeniem lub stresem, więc warto by wcześniej udać się na wizytę do lekarza rodzinnego. Jeśli stwierdzi, że potrzebna jest konsultacja neurologa, wypiszę odpowiednie skierowanie.
Tekst partnera