Spomiędzy różnorakich problemów, jakie postęp cywilizacyjny sprawia środowisku naturalnemu, wyróżnić można kilka, w których swój udział mają nie tylko rozwinięty przemysł i potrzeby gospodarki, ale też dosłownie każdy z nas. Pośród nich zaś tym, którego znaczenia chyba najbardziej nie doceniamy, jest kwestia wytwarzania i składowania śmieci.
Frakcja „żółta” – plastik i metal
Wrzucamy:* puste butelki po napojach, płynach do mycia, plastikowe zakrętki, torebki i reklamówki, koszyczki po owocach, puszki po napojach i konserwach, drobny złom żelazny, kapsle. Zwróćmy uwagę, aby pojemniki były czyste (dobrze wypłukać je wodą) i zgniecione.
Nie wrzucamy: butelek i pojemników z zawartością (wcześniej je opróżnijmy), po olejach, lekarstwach, zabawek, sprzętów AGD, styropianu, puszek po aerozolach i farbach, baterii.
Frakcja „biała” – szkło bezbarwne
Wrzucamy: bezbarwne szklane butelki po napojach, alkoholach i innych produktach spożywczych, słoiki, szklane opakowania po kosmetykach. Pamiętajmy, aby pojemniki były puste i czyste, nie tłuczmy ich także przed wyrzuceniem.
Nie wrzucamy: szkła stołowego, porcelany i ceramiki, fajansu, doniczek, szyb, luster, żarówek i świetlówek, reflektorów, szkła żaroodpornego i okularowego.
Frakcja „zielona” – szkło kolorowe
W tym przypadku zasady są dokładnie takie same jak w przypadku szkła bezbarwnego, z tą różnicą, że oczywiście wrzucamy odpady ze szkła kolorowego.
Ł.P.