1Seks powinien dostarczać nam przyjemności i pełnić rolę więziotwórczą. Niestety, nie zawsze tak się dzieje. Dobitnie pokazują to badania naukowe. Seks jako sposób na rozładowanie stresu bywa skuteczny, ale nie jest to najlepsza droga, którą powinniśmy podążać.
Niepewność jutra
Żyjemy w niepewnych czasach. Nie można nawet zaplanować żadnej aktywności z tygodniowym wyprzedzeniem. Przekonały się o tym osoby, które kupiły bilety na sztukę teatralną tuż przed tym, zanim w całym kraju został wprowadzony kolejny lockdown. Co z tego, że władze miały działać regionalnie. Pewnego dnia postanowiły zamknąć instytucje kultury w całym kraju, niezależnie od średniej dobowej liczby zakażeń w przeliczeniu na milion mieszkańców. Obecna sytuacja nie sprzyja zdrowiu psychicznemu. Wielu z nas odczuwa strach przed utratą pracy. Boimy się też totalnego lockdownu i wprowadzenia zakazu przemieszczania się. Trudne emocje muszą jakoś znaleźć ujście.
Utrudniony dostęp do sprawdzonych sposobów radzenia sobie ze stresem
Do tej pory część z nas świetnie radziła sobie ze stresem. Gdy pojawiały się trudne emocje, dzwoniło się do przyjaciółki i umawiało na wspólny obiad w restauracji. Po rozmowie problemy wydawały się mniejsze, a humor ulegał wyraźnej poprawie. Część z nas rozładowywała napięcie na siłowni. Inni natomiast bawili się na karaoke oraz kursach tańca. Teraz wszystko to zostało nam odebrane. Stres musi jednak znaleźć ujście.
Jak epidemia zmieniła życie seksualne Polaków?
W obliczu trudnych sytuacji każdy z nas reaguje inaczej. Jedni, gdy odczuwają niepokój, nie mają ochoty na seks. Ich libido spada niemalże do zera. Drudzy, pragną uprawiać bardziej intensywny seks, który dostarcza mocnych wrażeń. Orgazm, którego doświadczamy wskutek erotycznych igraszek, sprawia, że nasz organizm zalewa koktajl składający się z endorfin i oksytocyny. Endorfiny sprawiają, że czujemy radość. Oksytocyna zmniejsza odczuwanie bólu. Nic dziwnego, że seks sprzyja dobremu samopoczuciu. Niestety, bardzo łatwo można zapomnieć o jego pierwotnej roli i popaść w uzależnienie od seksu. W tym przypadku mamy do czynienia z zaburzeniem kompulsywnym, które pojawia się w określonych okolicznościach.
Seks jako sposób na rozładowanie napięcia
Niektóre osoby tak bardzo przywykły do rozładowywania stresu poprzez seks, że uprawiają go z przygodnymi osobami, narażając się na utratę zdrowia. Niestety, podczas jednorazowych kontaktów seksualnych z nowo poznanymi osobami możemy zarazić się wieloma chorobami przenoszonymi drogą płciową. Ponadto uzależnienie od seksu sprawia, że trudno nam skupić się na pracy i codziennych obowiązkach. Gdy tylko na horyzoncie pojawi się jakiś problem, próbujemy o nim zapomnieć, oddając się erotycznym igraszkom. Tymczasem czasem należy stawić czoła trudnościom, które pojawiły się na naszej drodze.
Dlaczego seks to kiepski sposób na stres?
Nawet seks ze stałym partnerem, który uprawiamy za każdym razem, gdy coś nas martwi, może stać się źródłem kłopotów. Druga strona może bowiem odnieść wrażenie, że jest traktowana w sposób przedmiotowy. Osoba, która w ten sposób radzi sobie z lękiem, może wykazywać tendencję do uprawiania ostrego seksu, który nie odpowiada jej partnerowi. Ponadto po drodze gubimy gdzieś więziotwórczą rolę erotycznych igraszek.
Masturbacja jako sposób na rozładowanie napięcia
Niektórzy rozładowują stres poprzez masturbację. Warto przyjrzeć się nie jej częstotliwości, ale temu, w jakich sytuacjach się na nią decydujemy. Często bowiem masturbacja stanowi naszą odpowiedź na lęk, smutek, samotność czy też niską samoocenę. Pozwala ona szybko pozbyć się napięcia i poczuć się lepiej. Jeśli wiemy, jak doprowadzić się do orgazmu, to możemy zalać swoje ciało endorfinami w ciągu kilku chwil. Niestety, jeśli decydujemy się na masturbację z niewłaściwych pobudek, możemy oddalić się od stałego partnera lub stracić zainteresowanie normalnym seksem. Niektóre osoby dochodzą do wniosku, że po co im druga połówka, która może je zranić, skoro masturbacja przynosi im satysfakcję. Bardzo często za takim podejściem stoi lęk przed bliskością. Masturbacja nie zmusza nas do otwarcia się na drugiego człowieka, zabiegania o jego względy.
Jak radzić sobie ze stresem?
Jeśli czujesz, że poprzez seks lub masturbację zwalczasz swój strach czy stres, musisz znaleźć inne metody radzenia sobie z trudnymi emocjami. Może to być jogging, spacer po parku, robienie zdjęć na Instagram, czytanie książek czy spotkanie z przyjaciółką. Sposób radzenia sobie ze stresem należy dostosować do swojej osobowości. W przypadku ekstrawertyków lepiej sprawdzi się aktywność – bieganie, rozmowa z przyjaciółką niż czytanie książki. To ostatnie pomaga natomiast wielu introwertykom.