Seks podczas okresu to temat, który wciąż budzi sporo kontrowersji i stanowi przedmiot gorących dyskusji. Kobiety nierzadko boją się go uprawiać, nie każdy mężczyzna ma też ochotę na zbliżenie, gdy jego partnerka ma miesiączkę. Przedstawiamy najważniejsze fakty, które musisz znać.
Spis treści:
- Bolesna miesiączka a seks podczas okresu
- Czy seks podczas menstruacji jest niehigieniczny?
- Krew menstruacyjna i związane z nią tabu
- Seks podczas miesiączki – czy zwiększa ryzyko infekcji intymnych?
- Seks oralny podczas okresu – czy jest możliwy?
- Seks podczas miesiączki – czy można zajść w ciążę?
Bolesna miesiączka a seks podczas okresu
Menstruacja nie u każdej kobiety wygląda tak samo. Jedne panie nie odczuwają żadnych nieprzyjemnych dolegliwości podczas okresu, podczas gdy drugim menstruacja mocno daje się we znaki. Bolesna miesiączka sprawia, że często ostatnią rzeczą, na którą mamy ochotę, jest współżycie. Z drugiej strony podczas menstruacji obserwuje się wysoki poziom estrogenu i testosteronu, które zwiększają ochotę na seks. Jednocześnie intensyfikują doznania płynące ze zbliżenia. Gdy kobieta osiąga orgazm, jej organizm zalewają związki chemiczne takie jak endorfiny, dopamina i oksytocyna. Te substancje sprawiają, że dolegliwości bólowe stają się mniej dotkliwe. Zatem seks podczas okresu może okazać się dobrym sposobem na bóle menstruacyjne. Warto jednak podkreślić, iż kobiety, które cierpią na endometriozę, mogą podczas penetracji odczuwać spory dyskomfort.
Czy seks podczas menstruacji jest niehigieniczny?
Kobiety często są negatywnie nastawione do współżycia podczas okresu. Wynika to z kilku czynników. Po pierwsze, samo zbliżenie postrzegają jako niehigieniczne. Boją się też o reakcję partnera, który może poczuć się obrzydzony widokiem krwi menstruacyjnej wraz z endometrium. Nie chcą też pobrudzić pościeli. O tę ostatnią można akurat zadbać, kładąc na niej ręcznik. Dobrym rozwiązaniem może okazać się również seks pod prysznicem, wówczas krew menstruacyjna niczego nie zabrudzi.
Krew menstruacyjna i związane z nią tabu
Czy zauważyłaś, że w reklamie podpasek zawsze pokazuje się niebieski płyn. Choć bardziej adekwatna byłaby czerwona ciecz, to wolimy zakłamywać rzeczywistość i nie pokazywać czegoś, co mogłoby kogoś zbulwersować. Krew menstruacyjna w wielu kulturach bywa traktowana jako temat tabu. Kobieta podczas okresu jest nieczysta dla wyznawców islamu i judaizmu. Co ciekawe, także święty Augustyn, jeden z czołowych świętych w religii chrześcijańskiej, uważał krew miesiączkową jako nieczystą. Na szczęście obecnie Kościół katolicki, protestancki czy Cerkiew prawosławna zezwalają kobietom na modlitwę w świątyniach, niezależnie od fazy cyklu menstruacyjnego.
Seks podczas miesiączki – czy zwiększa ryzyko infekcji intymnych?
Podczas menstruacji kanał szyjki macicy ulega rozszerzeniu. W rezultacie zostają otwarte wrota dla różnego rodzaju patogenów, w tym wirusa HIV czy kiły. Seks podczas okresu niesie ze sobą większe ryzyko infekcji intymnych. W związku z tym, decydując się na współżycie podczas miesiączki, należy bezwzględnie używać prezerwatyw. To jedyny środek antykoncepcyjny, który zabezpiecza nas też przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Seks oralny podczas okresu – czy jest możliwy?
O ile seks waginalny podczas menstruacji bywa akceptowalny przynajmniej przez część par, o tyle seks oralny podczas okresu stanowi przedmiot gorących dyskusji. Wiele osób nie wyobraża sobie, jak mężczyzna mógłby pieścić miejsca intymne kobiety ustami, gdy jej organizm wydala złuszczone endometrium. Tymczasem seks oralny podczas okresu jest możliwy. Niektórym partnerom nie przeszkadza obecność krwi, ta stanowi wręcz dla nich swego rodzaju fetysz. Niektórzy rozwiązują też problem, sięgając po tampon czy kubeczek menstruacyjny.
Seks podczas miesiączki – czy można zajść w ciążę?
Wiele osób traktuje seks podczas miesiączki jako metodę antykoncepcyjną. Nie martwi się skutkami współżycia. Tymczasem seks bez zabezpieczenia może zakończyć się ciążą, także gdy kobieta ma menstruację. Niektóre cykle miesiączkowe bywają bardzo krótkie, a plemniki są w stanie przeżyć w drogach rodnych kobiety nawet 7 dni.