seks-w-polskim-wydaniu

Jesteś zadowolona ze swojego życia seksualnego? Czy wiesz, że część Polaków rozwiązuje problemy intymne przez internet? Poczytaj czego jeszcze dowiedział się OBOP.

Zmierzamy ku normalności

Zdaniem prof. Beisert nasze zadowolenie z seksu wynika m.in. stąd że nauczyliśmy się seksualność traktować jako sferę ważną, doceniamy funkcję rekreacyjną seksualności, ale też przestajemy traktować sex jako coś złego. Wyniki badań prof. Izdebskiego wskazują, że ludzie z problemami seksualnymi, lokują przyczyny tego zjawiska w sferze zmęczenia i stresu, a nie w sferze poczucia winy. To dobry znak. Nasza mentalność zmienia się wyraźnie, i trzeba uważać to za optymistyczne. Seks wreszcie staje się normalnością, a nie obowiązkiem – przyznaje prof. Beisert.

W kwestii ewolucji obyczajowości w zakresie otwartości na seks, obserwuje się przyśpieszenie u kobiet. Panie są bardziej otwarte na innowacje, mają większe oczekiwania i wymagania w dziedzinie seksualności.

Dwa związki

Nasi rodacy deklarują, że ich średnia liczba partnerów seksualnych w życiu wynosi 4,28 i przyznają się do średnio dwóch stałych, czyli trwających ponad 6 miesięcy związków. Badania wskazują, że w ostatnich latach jesteśmy wierniejsi. Do zdrady partnera przyznaje się 21% mężczyzn i 12% kobiet.

Seks na co dzień

71% Polaków w wieku 15-49 lat przyznaje się do uprawiania seksu przynajmniej raz w tygodniu. Codzienne seks uprawia jedynie 5% mężczyzn i 4% kobiet. Prawie połowa badanych w wieku 15-49 pozostaje w związku małżeńskim. W związkach nieformalnych żyje 22% Polaków. 26% twierdzi, że ślub nie jest potrzebny, żeby być z kimś kogo się kocha, 21% uważa, że ślub nie gwarantuje trwałości związku. Tyle samo osób jako powód życia w nieformalnym związku podaje zbyt młody wiek.

Opracowała: Anna Kwiatkowska