dlaczego-w-ogole-uprawiamy-seks

Wiele różnych motywacji przypisujemy chęci uprawiania seksu z drugą osobą, bo też i wiele ról pełni sfera seksualna w naszym życiu. Wśród podstawowych można wymienić sferę biologiczną, psychologiczną, kulturową.

Przyczyny te mogą mieć charakter zupełnie nieświadomy, jak i w pełni dla nas oczywisty. Do pierwszej grupy należą zwykle przyczyny o podłożu ewolucyjnym, polegające na uwewnętrznionej chęci rozrodu, przekazania swoich genów jak największej liczbie potomstwa oraz wyboru najbardziej atrakcyjnego „genetycznie” partnera. To stąd wynika nasze zainteresowanie partnerem, jak najbardziej dla nas atrakcyjnym zewnętrznie. Podświadomie zaś zwracamy uwagę na te elementy, które świadczą o jak najlepszej zdolności do prokreacji:

proporcjonalnym ciele

okrągłych biodrach

jędrnych piersiach

gładkiej cerze

lśniących włosach u kobiet

szerokich barkach

masie mięśniowej

wydatnych kościach twarzy u mężczyzn

Z biologicznego wpływu warto zdawać sobie sprawę, bowiem jest on szczególnie silny, ale również często pozbawiony racjonalności, tak jak wybory dokonywane wyłącznie w oparciu o tego rodzaju przesłanki.
Uprawiamy również seks z przyczyn psychologicznych, zdominowanych w ogromnej mierze przez emocje i uczucia. Uprawiamy seks, bo czujemy do drugiej osoby pożądanie, namiętność, ponieważ jesteśmy w niej zakochani, lub kochamy ją. Sfera psychologiczna jednak jest dużo bardziej rozległa, niż tylko opisane powyżej pozytywne emocje. Seks bowiem bywa często narzędziem manipulacji: uprawiamy go ze względu na regułę wzajemności (chęć otrzymania czegoś w zamian), „na zgodę”, z zemsty, potrzeby podniesienia samooceny, odstresowania, rozładowania napięcia, nawet- z powodu uzależnienia od seksu, czyli kompulsywnie domagającej się realizacji potrzeby odbycia stosunku.
Trzecia sfera to sfera wpływów kulturowych, czyli wszystkiego tego, co zachęcającego mówi się o seksie. Uprawiamy seks, bo wiemy, że inni też to robią, że jest to atrakcyjne, że „dobrze jest mieć udane życie seksualne”, więc staramy się takie mieć, że jego wpływ na nasze życie, zdrowie i urodę jest korzystny. Co więcej- obecnie, jak nigdy wcześniej seks jest zwyczajnie modny, a uprawianie go „zgodne z obowiązującymi trendami”.
Próżno by mówić o wyizolowanym wpływie którejś ze sfer na podejmowanie decyzji o odbyciu stosunku. Wpływy te bowiem determinują nasze decyzje łącznie, ale w różnym stopniu, w różnym czasie i okolicznościach. Ważne jednak, by zdawać sobie z ich istnienia sprawę, po to, by człowiek podejmował te decyzje świadomie i z własnej woli. Kierowania się bowiem ślepo biologiczną potrzebą, emocjami, czy modami i trendami co do zasady nie może uczynić nikogo szczęśliwym w tym, jednym z ważniejszych obszarów życia człowieka.

Joanna P.