co-sprzyja-sprawnosci-seksualnej

Utrzymanie sprawności seksualnej, poziomu libido i ochoty na seks przez lata stanowi wyzwanie. Wiele czynników wpływa na to, że z biegiem czasu coraz mniej nam się „chce”. Tymczasem sprawność seksualna daje obojgu partnerom wiele radości.

Utrzymanie optymalnego poziomu sprawności seksualnej ma dwa aspekty:

  • biologiczny – gdzie mówimy o utrzymaniu funkcji narządowych, endokrynologicznych
  • ogólnym poziomie zdrowia i sprawności fizycznej
  • psychologicznej – obrazu siebie i partnera, dynamiki relacji

Spośród aspektów biologicznych, mających na celu utrzymanie wysokiego poziomu aktywności seksualnej podkreślić należy przede wszystkim kluczowa rolę właściwej diety oraz aktywności fizycznej.

Po pierwsze – dieta

Ponieważ zmiany w ciele dojrzałych kobiet i mężczyzn są bardzo różnorodne, a typowe nawet objawy i dolegliwości występują w różnych natężeniach – najlepiej zasięgnąć indywidualnej porady dietetyka. Dobrze dobrana dieta gwarantuje bowiem zapewnienie wszelkich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu – w okresie menopauzalnym – składników odżywczych.

Istnieje też wiele produktów spożywczych (np. ryby, zielone warzywa) których wpływ na zachowanie funkcji seksualnych jest w medycynie znany od lat.

Ruszaj się!

Po wtóre, aktywność fizyczna. Jeśli więc nie masz nawyku uprawniania sportu – wykonuj drobne ćwiczenia, pomagające utrzymać dobra kondycję i sprawność: chodź do pracy na piechotę, sprzątaj mieszkanie przy otwartym oknie, kup sobie prosty, nieobciążający przyrząd do ćwiczeń w domu.
Zobaczysz, jak po niedługim czasie zmiany trybu życia na bardziej aktywny, także Twoja sprawność seksualna poprawi się.

Joanna P.