Czterdzieści lat lub więcej? I seks? Pewnie!
Gdy przejrzeć książki i artykuły o menopauzie, zauważyć można, że pożycie seksualne traktowane jest głównie od strony zmian narządów płciowych, suchości pochwy związanej z mniejszą ilością hormonów oraz ogólnego złego samopoczucia, które ma usprawiedliwiać domniemany fakt, że panie niekoniecznie mają na seks ochotę. Jakże często zapomina się, że czterdzieści lat i więcej to nierzadko czas, gdy kobieta uwalnia się od części stresujących sytuacji oraz obowiązków, mogąc nareszcie bardziej skupić się na własnych potrzebach. Dodatkowo stopniowa utrata płodności sprawia, że panie przestają bać się niepożądanej ciąży, a zatem zaczynają cieszyć się seksem dla niego samego.
Zmęczenie a pożądanie
Część kobiet rzeczywiście odczuwa spadek libido po przekwitaniu. Przyczyny wiążą się głównie ze stanem zdrowia. Odpowiadać za to może po prostu fakt, że ich energia życiowa została wyczerpana przez lata napięć, stresów czy przemęczenia, więc nie starcza jej już na podniecenie. Z młodszych lat wiemy, że niechęć do podejmowania aktywności seksualnej często wynika ze złego samopoczucia. Nadszarpnięte nerwy i siły życiowe kobiety, mogą skutecznie hamować jej chęć do realizacji innych celów życiowych niż te całkowicie podstawowe. Zdrowe, radosne panie mają nareszcie czas cieszyć się życiem w pełni. Nic dziwnego, że chcą wprowadzać w życie również te najskrytsze pragnienia.
Krótko o spadku i wzroście ilości hormonów
Fakt, estrogenów potrafi być w czasie menopauzy za mało w naszych ciałach. Jak uzupełniać niedobory tych hormonów oraz aktywować własne ciało do ich produkcji, pisze się w wielu miejscach od paru ładnych lat. Nadal jednak uznać należy za powszechne przekonanie, że spadek aktywności jajników prowadzi do stałego obniżenia poziomu estrogenów, a to z kolei ma być bezpośrednim powodem ewentualnego obniżonego libido. Nie zapominajmy jednak, że za popęd seksualny odpowiada testosteron, a ten gromadzony jest w tkance tłuszczowej.
Anna P