Marta Szarejko po sukcesie książki Seksuolożki. Sekrety gabinetów, która ukazała się na rynku w zeszłym roku, postanowiła kontynuować rozmowy ze specjalistkami z zakresu seksuologii. Tym razem skupiła się na wywiadach z lekarkami. W książce Seksuolożki. Nowe rozmowy znajdziemy m.in. rozmowy z ginekolożką, fizjoterapeutką. Dlaczego warto sięgnąć po najnowszy tytuł autorstwa Marty Szarejko?
Dlaczego kobieta nie ma ochoty na seks?
Seks powinien dostarczać nam przyjemności i stanowić jeden ze sposobów budowania bliskości w związku. Tymczasem dla wielu Polek jest to dość problematyczna sprawa. Część pań w ogóle nie ma ochoty na zbliżenia. Nie rozumie, o co chodzi z zachwytami na temat seksu. One nie czują potrzeby, aby go regularnie uprawiać. Nawet jeśli to robią, to z myślą o partnerze, nie o sobie. Takie podejście do własnej seksualności może wynikać z różnych przyczyn. Istnieją osoby aseksualne, wykorzystane seksualnie, wychowywane w atmosferze wstydu. Także kompleksy, konflikty w związku, problemy hormonalne oraz przemęczenie zniechęcają do współżycia. Często też nie mamy ochoty na seks, bo ten nigdy nie zaspokaja naszych potrzeb – bliskości, czułości czy preferowanej przez nas formy dotyku. Jeśli coś nie jest dla nas przyjemne, stanowi tylko kolejny obowiązek do odhaczenia, do którego podchodzimy bardzo niechętnie. Zadaniem seksuologa jest znalezienie przyczyny niechęci do seksu. Nie za każdym przypadkiem stoi traumatyczne doświadczenie, czasem chodzi o to, że mężczyzna nie umie rozpalić namiętności w kobiecie, bo podchodzi do seksu zbyt mechanicznie lub zaniedbuje higienę.
Przekraczanie granic w seksie
W książce Seksuolożki. Nowe rozmowy poruszono także temat przekraczania granic w seksie. Wiele kobiet zgadza się na współżycie dla świętego spokoju. Nie potrafimy też odmawiać praktyk seksualnych, które nam nie odpowiadają, bo boimy się łatki kobiety staroświeckiej. Tymczasem dbanie o cudze potrzeby kosztem własnych może prowadzić do traumy, rozpadu związku i całkowitego zablokowania się na seks. W najgorszym przypadku możemy zarazić się chorobą weneryczną, wirusem HIV lub innym schorzeniem przenoszonym drogą płciową. Nie zgadzajmy się na seks bez zabezpieczenia, nawet oralny, jeśli nie mamy aktualnych badań partnera. To może się dla nas skończyć tragicznie. Nasze ciało często słusznie nam podpowiada, aby pewnych rzeczy nie robić. Wsłuchajmy się w głos intuicji.
Seks kobiet z HIV
Seksuolożki. Nowe rozmowy to książka, która podchodzi do tematyki seksualności kobiet w sposób kompleksowy. Marta Szarejko rozmawia też z jedną ze znanych specjalistek nt. seksu kobiet seropozytywnych. Szacuje się, że w krajach zachodnich 51% osób zakażonych wirusem HIV stanowią kobiety. Jesteśmy aż 4-krotnie bardziej narażone na zakażenie wirusem HIV niż mężczyźni. Panie zakażają się w związkach monogamicznych, zakładając, że ich facet jest porządny. Tymczasem on mógł zakazić się przed związkiem lub podczas skoków w bok. O ile w krajach skandynawskich rzeczą naturalną jest, że przed seksem nowi partnerzy wymieniają się wynikami badań, o tyle u nas prośba o pokazanie aktualnych badań zazwyczaj kończy się świętym oburzeniem. HIV wciąż stygmatyzuje, ale kobiety zakażone tym wirusem cierpią bardziej. Przypina im się łatkę tych, które źle się prowadzą. Co ciekawe, rak macicy, który także jest wywoływany przez wirusa, a HPV też przenosi się drogą płciową, nie jest tak stygmatyzowany. Kobietom, które chorują na raka szyjki macicy, zazwyczaj się współczuje. O tych zakażonych HIV myśli się negatywnie.
Jak nietrzymanie moczu wpływa na seks?
Nie zabrakło też rozmów na tematy związane z fizjoterapią i nietrzymaniem moczu. Choć media pokazują szczęśliwe celebrytki wychodzące ze szpitala z nowo narodzonym dzieckiem, które po kilku tygodniach lansują się na ściankach, eksponując płaski brzuch, to rzeczywistość nie jest taka różowa. Wiele kobiet po porodzie dotyka problem nietrzymania moczu i kału, ponieważ osłabieniu ulegają ich mięśnie dna miednicy. Wspomniane problemy nastręczają trudności nie tylko w życiu codziennym, ale też erotycznym.
Seksuolożki. Nowe rozmowy – lektura obowiązkowa dla każdej z nas!
Seksuolożki. Nowe rozmowy to wartościowa lektura, która dostarcza rzetelnej wiedzy z zakresu zdrowia oraz seksuologii. To książka, po którą powinna sięgnąć każda z nas, aby lepiej poznać swoje ciało, fizjologię i nauczyć się stawiać wyraźne granice w seksie. To może uchronić nas przed niepotrzebnym cierpieniem i traumą. Marta Szarejko po raz kolejny udowodniła, że możemy liczyć na wsparcie świetnych ekspertek, które patrzą na życie seksualne kobiet z szerszej perspektywy. Mamy w Polsce doskonale wykwalifikowane seksuolożki.