Sen regeneruje organizm, ułatwia zapamiętywanie, ale jednocześnie naraża nas na niebezpieczeństwo. Czy można go uznać za błąd ewolucji?
Budowa układu glimfatycznego
W skład układu glimfatycznego (sieć rurek w mózgu) wchodzą komórki glejowe, które odpowiadają za odżywianie neuronów. Komórki glejowe posiadają wypustki, które od zewnątrz oplatają naczynia krwionośne. Te „rurki” są zbudowane z akwaporyn, czyli integralnych białek błonowych, tworzących kanały, przez które przepływa płyn mózgowo-rdzeniowy. Jest on przepompowywany pod ciśnieniem. Przepływając, obmywa tkanki i tym samym oczyszcza mózg. W przypadku układu glimfatycznego mówimy o transporcie aktywnym, który odbywa się z wykorzystaniem energii zgromadzonej w postaci ATP. Nie mamy tutaj do czynienia z dyfuzją.
Sen – intensywne oczyszczanie mózgu
Wyniki badań, opublikowane w czasopiśmie naukowym „Science, wskazują, iż proces oczyszczania mózgu przebiega najintensywniej wówczas, gdy śpimy. Eksperymenty przeprowadzone na myszach udowodniły, iż układ glimfatyczny jest 10-krotnie bardziej aktywny podczas snu zwierząt.
Najnowsze doniesienia naukowe wskazują, iż osoby, które długo śpią, są zdrowsze i cieszą się lepszą pamięcią. Jednocześnie rzadziej zapadają na choroby neurodegeneracyjne tj. Alzheimer. W związku z tym nie odmawiajmy sobie przyjemności spania.
Irmina