Magdalena Kordel nie bez powodu uchodzi za mistrzynię powieści obyczajowych – z jej książek bije ciepło, które zaraża czytelnika i zachęca go do bycia lepszym człowiekiem. Serce z piernika to historia, która z pozoru może wydawać się sezonowa i odpowiednia na okres poprzedzający Boże Narodzenie. Tymczasem zawarte w niej uniwersalne wartości są nam potrzebne każdego dnia.
Serce z piernika – powieść o sile kobiet
Główną bohaterką powieści Serce z piernika jest Klementyna. To niezwykła kobieta, która w swoim życiu sporo przeszła. Pochodzi z rodziny wybitnych cukierników, którzy dzięki swojemu talentowi zyskali sławę. Klementyna kontynuuje tradycję swoich przodków i specjalizuje się w pieczeniu pierników. Pasja stała się nie tylko jej źródłem radości, ale też dochodów. Wbrew pozorom, Klementyna potrafi się utrzymać z pieczenia pierników lub, jak sama mówi, z pierniczenia. Główna bohaterka ma na swoim utrzymaniu kilkuletnią córkę, Dobrochnę, która jest niezwykle rezolutnym dzieckiem, oraz babcię Agatę.
Życie nigdy nie rozpieszczało Klementyny. W dzieciństwie została porzucona przez swoją matkę. To wydarzenie zmobilizowało babcię Agatę do powrotu do zdrowia. Starsza kobieta została ciężko doświadczona podczas II wojny światowej. Odebrano jej to, co najcenniejsze. W rezultacie Agata popadła w stan z pogranicza choroby psychicznej. Zaczęła nagle zrywać się i wyjeżdżać w nieznane miejsca. Do 10. roku życia Klementyny zrezygnowała z tej praktyki. Z czasem jednak problem powrócił i pozostał na lata.
Czy Klementynie uda się pomóc Pogubionej Agacie?
Klementyna bardzo kocha swoją babkę, ale coraz gorzej radzi sobie z nawrotami jej choroby. Ma dosyć życia na walizkach, nie chce fundować takiego piekła swojej córce, Dobrochnie. Na szczęście pewnego dnia przychodzi jej do głowy pewne rozwiązanie. Wiedziona intuicją wyrusza w rodzinne strony babki i w ten sposób pociąga za sobą lawinę zdarzeń. W maleńkiej, górskiej miejscowości Klementyna nie tylko pozna szczegóły z życia babci Agaty, ale też pomoże wielu ludziom i zwierzętom. Czy pobyt starszej pani w rodzinnych stronach zahamuje postęp choroby?
Prawdziwa przyjaźń, czyli nieoceniony dar
Choć życie nie rozpieszczało Klementyny, zawsze mogła ona liczyć na wsparcie swojej przyjaciółki, Irminy. Wprawdzie obie kobiety są sobie bliskie, ale nigdy nie rozmawiały nt. ojca Dobrochny. Irminie z trudem udaje się wyciągnąć z Klementyny szczegóły nt. dawnego partnera. Ponadto kobieta dzięki dobremu sercu i chęci niesienia pomocy innym zawsze przyciąga do siebie dobrych ludzi. Klementyna stanowi najlepszy przykład, że dobra karma powraca.
Problemy społeczne ukazane w najnowszej powieści Magdaleny Kordel
Serce z piernika to nie tylko historia o Pogubionej Agacie, jej wnuczce i prawnuczce. To także opowieść o niedoszłych samobójcach, przemocy domowej, małomiasteczkowych plotkach, zazdrości oraz magii świąt. Choć Klementyna nie należy do osób szczególnie wierzących, zawsze stara się nadać Bożemu Narodzeniu wyjątkową atmosferę. Robi to w głównej mierze dla córki, która nie boi się zadawać trudnych pytań, wprawiając dorosłych w zakłopotanie.
Czy Klementyna spotka miłość?
Czy Klementyna odnajdzie w życiu prawdziwą miłość, na jaką zasługuje? Czy przeprowadzka w rodzinne strony pomoże jej zapanować nad chorobą babki? Czy z pozoru niepowiązane ze sobą sytuacje mają coś wspólnego z jej modlitwą przed figurką świętego Antoniego?
Serce z piernika to kolejna pełna ciepła opowieść, która choć zaczyna się dość pesymistycznie, co może zaskakiwać fanów Magdaleny Kordel, kończy się w sposób napełniający serce czytelnika nadzieją. Historia ukazana w wyżej wspomnianej książce jest równie wzruszająca jak Anioł do wynajęcia. W przypadku obu powieści da się dostrzec magię, którą każdy z nas może dać drugiemu człowiekowi. Serce z piernika ukaże się nakładem Społecznego Instytutu Wydawniczego Znak 25 października. Powieść będzie można nabyć podczas Targów Książki w Krakowie.
Magdalena Kukurowska