Nasza seksualność to skomplikowana materia, wpływa na nią wiele różnych czynników. Zależy od tego, jaki mamy temperament, jak zostaliśmy wychowani, czego doświadczyliśmy w przeszłości. Małgorzata Szcześniak pyta Zbigniewa Izdebskiego o wiele istotnych kwestii, które determinują nasze życie erotyczne. Owocem tego jest książka Siedem grzechów przeciwko seksualności.
Jak wiara wpływa na życie erotyczne Polaków?
Większość Polaków deklaruje przynależność do Kościoła katolickiego. Można by się zatem spodziewać większej wstrzemięźliwości seksualnej. W praktyce jednak wiara zazwyczaj nie przyczynia się do życia w czystości przedmałżeńskiej. Większość Polaków doświadcza inicjacji seksualnej na długo przed ślubem. Niektóre kobiety chcą zatrzymać dziewictwo waginalne dla męża, dlatego uprawiają seks analny lub oralny. Niestety, często zapominają przy tym, że każda aktywność seksualna bez zabezpieczenia może doprowadzić do zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową. Wielu Polaków podchodzi do wiary jak do swego rodzaju tradycji. Niektórzy, nawet jeśli na co dzień nie są związani z Kościołem, biorą w nim ślub, aby mieć niezwykłą oprawę podczas wypowiadania słów przysięgi małżeńskiej. Zbigniew Izdebski zwraca też uwagę na to, iż osoby, które czekają z seksem do ślubu, muszą być świadome pewnych problemów. Po zawarciu małżeństwa długo mogą nie odbyć satysfakcjonującego stosunku, ponieważ muszą dobrze poznać swoje ciała i potrzeby. Na początku przygody z seksem nie wszystko wychodzi tak idealnie, jak to sobie wyobrażamy.
Do czego prowadzi brak rzetelnej edukacji seksualnej?
Zbigniew Izdebski zwraca uwagę na rolę rzetelnej edukacji seksualnej. W Polsce nie mamy do niej swobodnego dostępu, co skutkuje wiarą w różnego rodzaju mity. Na dodatek często nie rozumiemy tego, co zachodzi w naszym organizmie. Nie wiemy, że seks oralny czy analny może zakończyć się infekcją wirusem HIV, kiłą czy rzeżączką. To poważny problem, który należy rozwiązać. Zbigniew Izdebski pracował kiedyś nad projektem, który miał zwiększyć świadomość młodych ludzi. Gdy wręczano im elektroniczne dzieci, które domagały się jedzenia, przewijania i opieki, nastolatki uczyły się, z jak wielką odpowiedzialnością wiąże się rodzicielstwo. W rezultacie takie osoby bardziej odpowiedzialnie podchodziły do swojej seksualności.
Czy zdrada zawsze prowadzi do rozpadu związku?
Zbigniew Izdebski w rozmowie z Małgorzatą Szcześniak przygląda się zdradzie. Czy ta zawsze prowadzi do rozpadu związku? Czasem skłania obie strony do refleksji i pracy nad związkiem, co wzmacnia relację. Jednak nie każdy chce i potrafi wybaczyć partnerowi zdradę. Ta zresztą bywa różna. Czasem mamy do czynienia z wieloletnim romansem, gdzie oprócz seksu istnieje więź emocjonalna. Kiedy indziej zdrada ma charakter incydentalny. Niektóre osoby nie potrafią żyć bez ciągłych przygód, uprawiania seksu z przypadkowymi osobami, gdyż to zapewnia im zastrzyk adrenaliny. Każdy przypadek jest inny i należy go rozpatrywać indywidualnie.
Czyją seksualność chcemy ograniczyć?
Siedem grzechów przeciwko seksualności to książka, w której jeden z rozdziałów poświęcono grupom, których seksualność chcemy ograniczać. Nie akceptujemy tego, iż seniorzy pragną mieć udane życie erotyczne. Seksualności chcemy też pozbawić osoby z niepełnosprawnościami oraz kobiety po menopauzie. Mamy też problem z tolerancją, jeśli chodzi o związek kobiet z młodszymi mężczyznami. Co ciekawe, związek starszego mężczyzny z młodą kobietą nikogo nie bulwersuje.
Siedem grzechów przeciwko seksualności to mądrze napisana książka, która zwraca uwagę na różne aspekty życia erotycznego oraz społecznego. Zbigniew Izdebski nie gloryfikuje żadnej postawy, nie potępia też niczego, co dzieje się za obopólną, świadomą zgodą. Siedem grzechów przeciwko seksualności to książka napisana z ogromnym wyczuciem i obiektywizmem. Jej lekturę polecamy każdej dorosłej osobie, ponieważ niesie ze sobą wartościowe treści.