Zaburzenia erekcji to problem wielu panów. Niestety, często czują się tym skrępowani i próbują ukryć swoje dolegliwości nawet przed partnerką. To duży błąd. Impotencja jest uleczalna, o ile mężczyzna podejmie odpowiednie kroki, by się zdiagnozować. Kłopoty ze współżyciem rzutują negatywnie na związek i powodują rozluźnienie więzi między partnerami. Udany seks sprzyja zdrowiu psychicznemu i fizycznemu, pozwala nam się odprężyć i buduje naszą pewność siebie. Dlatego warto, by panowie z zaburzeniami erekcji zasięgnęli rady specjalisty w dziedzinie seksuologii. Może on przepisać sildenafil, czyli lek na potencję.
Wśród przyczyn zaburzeń erekcji wyróżnić można niehigieniczny tryb życia, przewlekły stres, działanie niektórych leków oraz choroby. Schorzenia wpływające na impotencję to miażdżyca, choroba wieńcowa, zaburzenia hormonalne lub uszkodzenia nerwów okolic intymnych. Na zaburzenia erekcji cierpi około 1,5 miliona Polaków. Aż jedna trzecia z nich nie szuka pomocy, a leczy się jedynie 100 tysięcy. Nie warto czekać, aż problem się pogłębi. Lekarz może zapisać pacjentowi preparaty, które pomogą mu w osiągnięciu wzwodu. Jednym z nich jest sildenafil.
Zaburzenia erekcji – czym są?
Zaburzenia erekcji to termin oznaczający niezdolność do uzyskania lub utrzymania wzwodu, który były wystarczający do odbycia udanego stosunku płciowego. Dolegliwości te dotyczą najczęściej panów między 40. a 60. roku życia, ale skarżą się na nie także młodsi mężczyźni. Nazywane były kiedyś impotencją, ale ze względu na obraźliwe i pejoratywne skojarzenia z tym słowem unika się stosowania tej nazwy. Problem z nazewnictwem wskazuje jednak na osobisty charakter zaburzeń erekcji. Panowie nie traktują ich jak schorzenia, ale uznają za pewną wadę, której się wstydzą. Z tego powodu nie udają się ze swoimi kłopotami do lekarza, który mógłby im pomóc. Leczenie dolegliwości może obejmować poprawę stylu życia, odstawienie używek czy techniki relaksacyjne. Stosuje się także farmakoterapię lub nawet zabiegi operacyjne.
Przyczyny zaburzeń erekcji
Problemy ze wzwodem zazwyczaj pojawiają się w wyniku zmian naczyniowych oraz zaburzeń hormonalnych. U panów wraz z wiekiem spada poziom testosteronu, czyli męskiego hormonu odpowiedzialnego za funkcje seksualne. Do rozwoju dolegliwości przyczyniają się również choroby przewlekłe. Schorzenia, które mogą wywołać zaburzenia erekcji to cukrzyca, miażdżyca, niewydolność nerek lub wątroby, stwardnienie rozsiane czy urazy rdzenia kręgowego. Istotną rolę odgrywają także przyjmowane leki. Niekorzystnie wpływają farmaceutyki przeciw nadciśnieniu, antydepresanty, leki uspokajające i diuretyki. Do czynników wywołujących problemy ze wzwodem zalicza się również nałogi oraz problemy natury emocjonalnej.
Sildenafil – lek na potencję
Zaburzenia erekcji rzutują negatywnie na całe życie pacjenta. Stają się przyczyną problemów w związku, kompleksów i utraty pewności siebie. Na szczęście medycyna jest w stanie pomóc panom cierpiącym na kłopoty ze wzwodem. Jednym z często przepisywanych leków jest sildenafil. Jest to powszechnie stosowany środek, którego nazwa handlowa to Viagra. Umożliwia on osiągnięcie trwałego wzwodu przez pacjenta, co pozwala na udany seks. Co ważne, lek nie wywołuje erekcji samoistnie. Jego skuteczne działanie wymaga zwykłej stymulacji seksualnej. Sildenafil nie pomaga jednak panom cierpiącym na problemy ze wzwodem ze względu na zbyt niskie ciśnienie krwi czy zanik ciał jamistych.
Jak działa sildenafil?
Działanie sildenafilu wiąże się z chemicznymi procesami, zachodzącymi w ciele pobudzonego seksualnie mężczyzny. Erekcja u zdrowego mężczyzny polega na napełnieniu ciał jamistych prącia krwią. Aby tak się stało, naczynia krwionośne penisa muszą zostać rozkurczone. Na to wpływa substancja o nazwie guazynomonofosforan (cGMP), aktywowana przez tlenek azotu wydzielany z zakończeń nerwowych. Aby krew mogła odpłynąć, a wzwód skończyć się, cGMP jest rozkładany przez specjalne enzymy zwane fosfodiestrazami. Nadmiar tych enzymów jest odpowiedzialny u panów za problemy ze wzwodem. Zapobiega im stosowanie sildenafilu, który blokuje fosfodiestrazy, co pozwala na utrzymanie dużej ilości cGMP w organizmie. Dzięki temu mężczyzna jest w stanie utrzymać erekcję na czas potrzebny do osiągnięcia wytrysku.
Sildenafil – wskazania i skutki uboczne
Sildenafil jest często przepisywany przez seksuologów pacjentom z zaburzeniami erekcji. Lek stosuje się również w leczeniu niektórych przypadków nadciśnienia płucnego. Stosuje się go u chorych w różnym wieku, nawet niemowląt. Badania nie potwierdziły, by sildenafil wpływał na gotowość seksualną kobiet. Działanie środka jest bardzo efektywne, ale nie jest wolne od skutków ubocznych. Często pojawiają się po jego zażyciu ból głowy, zaburzenia widzenia, uderzenia gorąca, nieżyt nosa i niestrawność. Bywa, że pacjent czuje się senny i zmęczony, cierpi na nudności, wysypkę czy szum w uszach. Niekiedy efekty uboczne sildenafilu są tak silne, że stanowią przeciwwskazanie do prowadzenia samochodu przez mężczyznę. Z tego względu lek należy zażywać zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza i nie przyjmować większej dawki niż przepisana.
Karolina Solga