Zmienne nastroje mogą wzbudzić w nas niepokój. Nie zawsze muszą oznaczać chorobę, ale często o niej świadczą. Skąd się biorą kobiece huśtawki nastroju?
Huśtawki nastroju
Kobieta może z euforii przejść do płaczu, co dla wielu mężczyzn jest niezrozumiałe. Nie mają oni zielonego pojęcia, dlaczego raz jest szczęśliwa a za chwilę wybucha niczym wulkan. Kobieta zmienną jest – to niezaprzeczalny fakt, ale huśtawki nastroju mogą mieć przyczyny medyczne. Zmiany nastrojów, czyli wahania emocji u kobiety mogą mieć solidne wytłumaczenie, związane z pracą jej organizmu. Skąd się biorą kobiece huśtawki nastroju?
Choroba afektywna dwubiegunowa
Wahania nastrojów bardzo często towarzyszą zaburzeniom psychicznym. Jedną z chorób, która odznacza się takim objawem, jak huśtawki nastroju jest choroba afektywna dwubiegunowa. Przyczyna schorzenia jest zaburzona praca układu nerwowego. Choroba dwubiegunowa jest trudna w diagnozie, ponieważ w niektórych okresach pacjentki czuja się dobrze, są pełne energii. W innym okresie popadają w stany depresji. Pojawiają się skrajne nastroje, których regulacja wymaga leczenia. Przypadłość najczęściej dotyka młode kobiety, pomiędzy 20. a 30. rokiem życia.
Zaburzenia osobowości
Nasz nastrój jest związany z psychiką i układem nerwowym. W medycynie określa się przypadki zaburzeń osobowości. Chorzy są wtedy niestabilni emocjonalnie, szybko zmieniają nastroje, popadając nawet w stany autodestrukcyjne. Silne emocje przeplatają się ze sobą każdego dnia, nawet kilkanaście razy w ciągu doby. Funkcjonowanie takiej osoby w społeczeństwie jest niezwykle trudne, ponieważ gwałtowne ustawki nastrojów są często niezrozumiałe przez otoczenie.
Zespół napięcia przedmiesiączkowego
PMS czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego jest uznawany za chorobę. Wraz z bólem, odczuwanym w podbrzuszu mogą pojawić się wahania nastrojów, uczucie smutku i lęku. Kobiety, które doświadczają PMS często wspominają o nagłych wybuchach złości. Powodem takich stanów emocjonalnych są hormony, związane z cyklem płciowym kobiety.
Menopauza
Menopauza to czas, kiedy dochodzi do spadku produkcji żeńskich hormonów płciowych. Zaburzenia gospodarki hormonalnej mogą skutkować huśtawkami nastrojów. Stąd rozdrażnienie, zdenerwowanie czy złość u kobiety. Zmiany w pracy organizmu wpływają na samopoczucie kobiet, dlatego w krótkim czasie pojawiają się różne emocje.
Katarzyna Antos